1

Baş ağrılarınız arttı mı?

Kategori : Migren Haberleri

Migren çeken çok insan vardır. Erkeklerde ortalama yüzde 17 kadınlarda ise yüzde 6 sıklıkta görüldüğü düşünülmektedir.

409705755

Migren çeken çok insan vardır. Erkeklerde ortalama yüzde 17 kadınlarda ise yüzde 6 sıklıkta görüldüğü düşünülmektedir. Tek yanlı baş ağrısından, bulantı ve kusmadan ve ışıktan rahatsız olmaktan yakınırlar. Migren krizi baş göstermeden önce birtakım uyarıcı belirtiler görülür; bedenin sıvı toplaması, ruh halinde değişiklikler, yiyeceğe özlem çekme ve yorgunluk gibi. Bunları görsel rahatsızlıklar izler. Baş ağrısı başlamadan hemen önce hasta, parlayıp sönen ışıklar görebilir. Baş ağrısı birkaç saat de sürebilir, 2-3 günde ve çoğu kez hastayı karanlık bir odada uzanmaya zorlar. Dinlenme ya da uyku genellikle ağrıyı hafifletir. Hatta bazen ağrıyı tamamen geçirebilir.

Migrene karşı birçok tedavi yolu olduğu gibi, migrenden korunmak için de birçok önlem salık verilir. Bunların hepsi yararlı olabilirse de, hiçbiri migrenin nedenini açıklamaz. Araştırmacılar, migren hastalarının kan trombositlerinin migren krizleri arasında normalden daha çok yığılarak birbirine yapıştığını saptamışlardır. Migreni önlemek üzere aspirin gibi trombosit kümelenmesini azaltan ilaçlar yararlı olabilirse de biz bu konuda özel bir yaklaşımı yeğliyoruz.

BESİN ALERJİSİNE DİKKAT EDİN

Yakın zamanda yapılan araştırmalar, çocuklukta baş gösteren migrenin başlıca nedeninin, besin alerjisi olduğunu ortaya koymuştur. Araştırmacılar sık sık şiddetli migren krizleri geçiren 88 çocuktan yüzde 93`ünün sıkı bir kısıtlama rejimi uygulayınca hastalıktan kurtulduğunu saptamışlardır.

ismail 28-12-2009 20:59 Edit:28-12-2009 21:00

  Migren Haberleri hakkında

  Sami

  Bitkisel Tedavi işe yarıyor ama kısa süre

  29-12-2009 21:49
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Migren Belirtileri © 2009
   Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
   Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.