1

Baş Dönmesi Hayatınızı Karartmasın!

Kategori : Migren Haberleri

 

Pek çok hastalığın belirtisi olabilecek vertigo, yani baş dönmesi yaşam kalitesini büyük ölçüde düşürüyor.

İstanbul Medipol Hastanesi KBB Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi´nden Yrd. Doç. Dr. Özmen ÖZTÜRK, bazı hastalıkların vertigoya yol açabileceğini ama tanısı konduktan sonra uygun tedaviyle bu rahatsızlığın önlenebildiğini söyledi.

Sürekli baş dönmesinden mi şikayetçisiniz? Ayaktayken, yürürken şiddetle sallandığınızı düşünüyor ve oturma ihtiyacı mı hissediyorsunuz? Belki de bütün bunlar vertigo yüzündendir!

Aslında ´vertigo´ terimi kendi başına bir hastalığı tanımlamıyor. Vertigo baş dönmesi kelimesinin Latincesi ve pek çok hastalığın vertigoya yol açtığı biliniyor. Hastanın dengesini sağlamada karşılaştığı her türlü problem bu başlık altında incelenebiliyor.

 

İstanbul Medipol Hastanesi KBB Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi´nden Yrd. Doç. Dr. Özmen Öztürk vertigoya yol açan nedenleri ve vertigoyu tetikleyen rahatsızlıkları şu şekilde sıraladı: "Vertigo özellikle iç kulağı bağlı gelişen hastalıklarda görülmektedir. Pozisyona bağlı baş dönmesi (iç kulakta denge ayarını sağlayan kristal yapıdaki toza benzeyen maddelerin pozisyon kaybına bağlı olarak fonksiyonel ayarların yitirmesi), Meniere hastalığı (iç kulak sıvısının kimyasal yapısının değişmesi ve iç kulak sıvı basıncının artması), vestibüler nörinit (iç kulak denge sinyallerini beyne ulaştıran sinirin iltihaplanması), kronik orta kulak iltihaplanmaları, enfeksiyonların iç kulağı etkilediği labirentit olarak adlandırılan hastalıklar ve tümörel tutulumlar KBB ile ilgili baş dönmesi sebepleri arasında sayılmaktadır. Nöroloji, dahiliye, kardiyoloji ve fizik tedavi tarafından değerlendirilmesi gereken pek çok hastalık da vertigoya yol açabilir."

 

Ölümcül bir hastalık zannediliyor

 

Çoğunlukla aniden gelişen pozisyonel vertigonun hastaların paniklemesine neden olduğunu belirten Yrd. Doç. Dr. Özmen, sözlerini şöyle sürdürdü: "Korku içinde acil servise başvuran hastalar, ölümcül bir hastalığa sahip olduklarını düşünürler. İlk değerlendirme ve tanının konulmasından sonra verilen tedavinin baş dönmesini yatıştırmasına ve hastalarda belirgin bir rahatlama hissinin gelişmesine rağmen yaklaşık olarak 10 güne kadar uzayan sıkıntılı bir dönem olmaktadır. Bu dönemde hastalarda belirgin iş kaybı olurken, hayat kalitesinde düşüş, uyku ve beslenme düzeninde de bozulma olmaktadır. Bu dönemde hastaların psikolojik olarak da desteklenmeleri gerekmektedir."

Depresyon ve migrenle bağlantısı var

Baş dönmesi genellikle kadınlara özgü bir rahatsız olarak biliniyor. Peki bu doğru mu? Vertigoya en çok kadınlarda mı rastlanıyor. Yrd. Doç. Dr. Özmen Öztürk´ün verdiği bilgiye göre, kadınlarda görülme oranı erkeklere göre oldukça yüksek: "Özellikle kronik ve ataklar halinde tekrarlayan bir hastalık olan Meniere hastalığı yüzde 80´e yaklaşan oranlarda kadınlarda görülür. Kadınlarda daha sık görülme eğiliminde olan depresyon ve migrenin de dengesizlik hissi ve vertigo ile yakından ilişkisi ispatlanmıştır."

Vertigo pek çok durumda gelişebiliyor. Baş dönmesine neden olan hastalığın tanısı konduğu zaman uygun tedavi seçeneklerinden faydalanılıyor. Çoğunlukla iç kulak kaynaklı gelişen, ani başlayan selim karakterde pozisyonel baş dönmesinde, KBB hekimi tarafından uygulanan düzeltici manevralar ve ilaç tedavisi yüz güldürücü sonuçları kısa bir zaman içerisinde sağlıyor. Ama az da olsa, ileri tetkiklerin ve çeşitli branşlardan hekimlerin değerlendirmesi gereken durumlar da mevcut. Vertigoya yol açan hastalıkların tedavisi çoğunlukla kısa süreli olsa da, tekrarlayan şikayeti olan hastaların uzun süreli takipleri gerekebiliyor.

kaynak:haberler.com

ismail 19-09-2012 17:40 Edit:19-09-2012 17:41

  Migren Haberleri hakkında

  ırmak

  hocam bana 1 yıl kadar önce migren teşhisi konulmuştu.baş ağrısı öncesi görme bozukluğu, odak bozukluğu, renkli geometrik şekiller görme, ellerimde hissizlik oluyordu.yarım saat sonra tüm bunlar geçiyor tek taraflı bir baş ağrısı başlıyordu. bugünlerde ayağa kalkınca, başımı çevirince bir baş dönmesi oluyor. bir gün sürdükten sonra yine migrenim tuttu. bu harekete bağlı baş dönmesinin migrenle ilişkisi var mıdır?

  30-08-2013 14:29
   Alakalı Konular: migrenbaşağrısı
   Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
   Migren Belirtileri © 2009
   Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
   Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.