1

Eğitimli kadın migren oluyor

Kategori : Migren Haberleri

Şiddetli baş ağrısı hastalığı migrene, eğitimli kadınlarda daha fazla rastlanıyor. Uzmanlar, her şeyi kafasına takan, mükemmeliyetçi kadınların migren olduğunu söylüyor. ...
16

Migren daha çok eğitimli ve mükemmeliyetçi kadınlarda görülüyor Parfüm kokuları ve bilinçsiz ilaç kullanılması baş ağrılarını tetikliyor.

Türkiye`de her 10 kişiden 1`inde rastlanan migrenin, daha çok eğitimli kadınlarda görüldüğü ortaya çıktı. Şiddetli baş ağrısı olan migrenin büyük iş kaybına neden olduğunu belirten Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Nebahat Taşdemir, migrenin eğitim düzeyi yüksek, her şeyi kafasına takan, mükemmeliyetçi kadınlarda daha çok görüldüğünü açıkladı.

ATAKLAR ŞEKLİNDE GÖRÜLÜYOR

Ataklar şeklinde görülen migren ağrılarının sesten, ışıktan ve kalabalıktan etkilendiğini de sözlerine ekleyen Prof. Dr. Taşdemir, parfüm kokuları başta olmak üzere domates, peynir, portakal türü meyveler ile salam, sosis, kırmızı şarap ve turşu gibi gıdaların ağrıları tetiklediğini açıkladı.

STRES ÖNEMLİ BİR FAKTÖR

Migrenin daha çok stresten kaynaklandığına da dikkat çeken Taşdemir; şehirli, eğitim düzeyi yüksek, her şeyi kafasına takan, mükemmeliyetçi kadınlarda migrenin daha çok görüldüğünü dile getirdi. Taşdemir ayrıca, gelişigüzel ilaç kullanılmamasını da önerdi.

ismail 28-12-2009 20:57
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.