1

Eyvah! Başım ağrıyor!

Kategori : Migren Haberleri

Çocuklarda, özellikle de ergenlik döneminde baş ağrısı sık karşılaştığımız yakınmalardan biri. Kimi zaman loş bir odada dinlenmek tedavi için yeterli gelirken bazen hiçbir ilacın çözüm getirmediğine şahit oluruz.

Yapılan araştırmalar, 7 yaşındaki çocukların yüzde 40ında, 15 yaşındakilerin de yüzde 75inde baş ağrısı olduğunu göstermekte.

Baş ağrısının neden kaynaklandığını belirlemek oldukça zor bir süreçtir. Bu yüzden hekimin, hasta bilgilerini çok ayrıntılı alması, hastanın da tüm bilgileri eksiksiz vermesi gerekir. Ergenlik dönemindeki gençlerin öykülerinin yalnız görüşmelerde alınması, daha fazla bilgi edinilmesini sağlar. Baş ağrısına sağlıklı tanı konulabilmesi için bilinmesi gerekenler;

* Baş ağrısının başlangıç tarihi nedir?

* Ağrı her zaman tek bir özellik mi gösteriyor, yoksa her seferinde farklı mı?

* Neresi ağrıyor ve nasıl tarif edilebilir?

* Ağrının sıklığı ve süresi ne?

* Ağrıyı azaltan herhangi bir şey var mı?

* Bu sıkıntıyı neler tetikliyor?

* Mide bulantısı, kusma, baş dönmesi gibi başka yakınmalar eşlik ediyor mu?

* Günün belli saatlerinde mi oluyor?

* Ağrının başlayacağı hissediliyor mu?

* Uykudan uyanmaya neden oluyor mu?

* Bu sorun, ailenin başka fertlerinde de var mı?

* Baş ağrısı başladığında hiç kan basıncı (tansiyon) ölçüldü mü? Çocuk ve gençlerdeki ağrılar çok çeşitli şekilde sınıflandırılır;

* Ani başlayan

* Ani başlayıp yineleyen

* Yineleyip ilerleyen

* Yineleyen ama ilerlemeyen

* Karma tip

Tedavisi nasıl?

Öncelikle tanıdan emin olmak gerekir, çünkü tedavi değişkenlik gösterir. Sinüzitten kaynaklanıyorsa, enfeksiyonun tedavisi yapılmalı. Sebep sorunlu dişlerse diş hekimine gidip terapi görmeli. Gerilimden kaynaklanan baş ağrısında da psikoterapi veya psikiyatrik tedavi gerekmekte. Baş ağrısının kaynağı migren ise uygun ilaç tedavisine ek olarak, tetikleyici nedenleri belirlemek gerekir. Stres, uykusuzluk, aşırı ışık, uzun süreli bilgisayar kullanımı, çikolata, kafein, sodyum mono glutamat (Çin tuzu, bir çok gıdada katkı maddesi olarak bulunur), aybaşı kanamaları, ovulasyon, sigara, alkol, mayalı gıdalar, kuruyemiş baş ağrılarının en önemli nedenleri arasında. Migren tetikleyicilere dikkat etmek atakları ortadan kaldırmasa bile sıklığını azaltır.

ismail 03-10-2014 20:00
    Alakalı Konular: migrenmigren haberleri
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.