1

Migren Atağı İle Nasıl Başedilir

Kategori : Migren Haberleri

Beklenen ataktan 3 gün önce boyun ve omuz masajı yaptırın, naneli yeşil çay için. Yasaklı gıdalardan uzak durun. Kriz anı için de evinizde kivi ve elma bulundurun.

Migren, ataklar halinde oluşan bir tür baş ağrısı olarak tanımlanır. Ataklar 4 - 72 saat arasında sürer. Kişi, ataklar arasında kendini tamamiyle normal hisseder ancak bir sonraki atağın endişesi içindedir. Migrende baş ağrısının yanı sıra bulantı, kusma, ışığa ve sese duyarlılık gibi belirtiler de görülür.

Migreni önlemede en önemli adım, hastanın, hangi faktörlerin kendisinde ağrıyı tetiklediğini tespit etmesidir. Bazı kişilerde tetikleyici unsur, besinler olduğu halde bazı durumlarda da baş ağrısı ile gıdanın hiçbir ilgisi olamayabilir. Peki tetikleyici olduğu durumlarda ne yapmak gerekir?

Konserveden uzak durun

Baş ağrısının tedavisi için söz konusu besinlerin (salam, sosis gibi nitrit içeren besinler, çikolata, peynir, alkol, avokado, muz, portakal, soya sosu, dondurma gibi gıdalar) hepsinin diyetten çıkarılması gerekir mi? Baş ağrısının tedavisi için bu besinlerin hepsinin diyetten çıkarılması nadiren gerekebilir. Genel olarak sağlıklı beslenmeye çalışmak büyük ölçüde yarar sağlayacaktır.

Migrenin olağan şüphelileri olan bu besinlerin baş ağrınızı tetiklediğini düşünüyorsanız, değişik olasılıkları teker teker diyetin dışında bırakın. Beklenen bir krizden yaklaşık üç gün önce, bir günlük meyve ve sebze orucu tutun. Sonraki iki gün şunlardan kaçının: Kahve, şeker, peynir ve süt, mayalı ürünler, narenciye, konserve ürünler, kızarmış yiyecekler, baharatlı yiyecekler, fıstık, alkol.

Her sabah 15 dakika yoga

Krizi beklemek yerine, krizlerin önceden tahmin edilebilen doğasından yararlanmaya çalışın. Beklenen kriz döneminden önceki 4 - 6 hafta içindeki her haftada 1 gün bol bol su için. Kriz esnasında 2 kivi, 1 orta boy elma yiyin. İlk belirtilerin gözlenmesinden önceki üç gün boyunca, günde iki defa naneli yeşil çay için. Krizden önceki söz konusu üç günlük dönemde, baş bölgesindeki kan akışını geliştirmek için en az bir defa boyun ve omuz bölgesine derin doku masajı yaptırın. Krizden önce sertleşen boynun rahatlamasına yardım edecektir.

Her sabah 10 - 15 dakika yoga egzersizi yapın. Fırsatınız olursa yürüyün ya da yüzün. Gece geç vakte kadar uyanık kalmaktan kaçının. Akşam yemeğini en geç saat 20.00 de, yavaş yavaş yiyin. Mümkün olduğu kadar dışarıda yemek yemekten kaçının.

Ağrılı günlerde ne yemelisiniz?

 • Sebze çorbası,
 • Rafadan yumurta,
 • Patates ve diğer sebzelerin püreleri,
 • Izgara balık,
 • Muz, elma ve armut,
 • Papatya ve nane çayı,
 • Bol su.
 • Asitli ve baharatlı yiyeceklerden ise kaçının.
 • Parfüm ve lodos migreni tetikler

Migreni tetikleyen başlıca faktörler:

 • Açlık,
 • Beslenme düzeni,
 • Sigara,
 • Uykusuzluk,
 • Hormonal dengede değişiklik,
 • Menapoz dönemi,
 • Regl dönemi,
 • Hamilelik,
 • Çevre koşulları (hava kirliliği, sigara dumanı, parlak ışık, parfüm, lodos vb...)
 • Havasız ortamlar,
 • Mevsimsel değişiklikler

ismail 29-12-2009 07:57

  Migren Haberleri hakkında

  islam

  Teşşekkürlerde bence migren için bu bilgi yeterli değil .. Eşim bir türlü bu ataklardan kurtalamadı. Başka bilgiler yayınlarsanız sevinirim.

  29-12-2009 08:06

   Migren Haberleri hakkında

   tülay

   yaa ne yaparsam yapıyım başımın ağrısından kurtulamıyorum ve gözlerin de bulanık görmeye başladı...inanınki artık ne yapıcağimi bilmiyorum sizden ricam  şu illete bir çözüm bulun ALLAH RIZASI İÇİN bilgi verirseniz çook sevinirim....tşk....

   20-07-2010 07:42

    Migren Haberleri hakkında

    özge

    migrenim son iki yılda ortya cıktı.benım mıgrenım adet donemınde ataklarım olusuyor.hem beyın cerrahına hemde kadın dogum uzmanına gıttım her ıkısde aynı teshısı koydu.bana tatlıdan cıkolatdan cay kahveden uzak durmamı soyledıler ayrıca bazı ilaclar verdiler soyylenenleri yaptım.ilaclarımı duzenlı kullanım cok sukur ataklarım daıyorumha hafıf atlat 

    29-08-2010 22:12

     Migren Haberleri hakkında

     gulsen

     ayyy mıgrenım benı olduruyor.bazen kafamı koparasım gelıyor basım agrıdıgında hıc bır seye tahammul edemıyorum

     29-08-2010 22:15

      Migren Haberleri hakkında

      aytul

      regl donemınde mıgrenım var bır onerınız varmı

      15-09-2010 17:59

       Migren Haberleri hakkında

       Peri

       aytül hanım ilk gelen reglinizi bir tatlı kaşığı bu surahi suya katıp için migrene birebirrr....

       12-12-2010 16:05

        Migren Haberleri hakkında

        aslı

        başım felaket ağrıyo ne yapsam geçmiyo daha net bilgi verin ne olur

        29-12-2010 22:03

         Migren Haberleri hakkında

         aslı

         artık dayanacak gücüm kalmadı kafamı koparasım geliyo bide çabuk çabuk sinirleniyorum

         29-12-2010 22:05

          Migren Haberleri hakkında

          asli

          benimde migrenimvarrr kafam catliyor ne yapsam care bulamadim adt doneminde bide kendimi uzunce felat agriyorrr ne yapayimm bir cvp yazin

          20-02-2011 11:06

           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Migren Belirtileri © 2009
           Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.