1

Migrenli anneler ve çocuklarına spor ve açıkhava iyi gelir

Kategori : Migren Haberleri

Migrenli Annelerin Çocukları Migrenli Olur!

Migrenli bir annenin çocuğunda da migren gelişme olasılığı çok yüksektir. Migrenliyseniz çocuğunuza daha dikkat edin.

Kalabalık, kapalı, havasız mekanlarda, özellikle alışveriş merkezlerinde uzun süre kaldıktan sonra çocuğunuzun huzursuzlandığını, başının ağrıdığını  ya da midesinin kötü olduğunu, bulandığını gözlemleyebilirsiniz. 

Çocuklarda baş ağrısı düşündüğümüzden fazladır. Yapılan çalışmalarda farklı rakamlar olsa da ülkemizdeki çalışmalarda ilkokul çocuklarında %20-40 oranında, lise çağındakilerde ise biraz daha fazla baş ağrısı olduğu görülmüştür.

Baş ağrılarının altında sinüzit, boğaz enfeksiyonu gibi nedenler olduğu gibi % 35inde neden yoktur. Nedeni bulunamayan ağrıların çoğunluğu migren ve gerilim baş ağrısıdır. 

Çocuklarda %10 oranında migren olabilmektedir. Migrenli çocukların %80ninin ailesinde baş ağrısı vardır. 

Bu rakamlar bize ne söylüyor...

     Çocuklarda baş ağrısı ve migren düşündüğümüzden çok fazladır.

     Migrenli çocukların ailelerinde de baş ağrısı vardır. Çocuklar baş ağrısı konusunda sizi taklit etmezler. Baş ağrısını mazeret olarak kullanmazlar. 

     Çocuk başının ağrıdığını söylüyorsa öncelikle bu durum bir sorun olarak kabul edilmelidir. 

     Çocukluk çağı migrende baş ağrısı şiddetli değildir ya da hiç olmayabilir.

 

Bilinmelidir ki: Çocuklar baş ağrısını ilgi çekmek için ya da mazeret olarak kullanmazlar.

Çocukluk Çağı Migren Nasıl Anlaşılır? 

Migrenli çocukları anlamak için onları iyi gözlemlemek gerekir. Migrenli çocuk bir gün nedensiz hastalanır, ertesi gün hiç hastalanmamış gibi hayatına devam eder.

Oyun, televizyon seyretme, bilgisayarda Oyun oynama gibi en sevdiği şeyleri yapmayı bırakıp odasına çekilir, durgunlaşır, halsizleşir, soluklaşırsa migren akla gelmelidir. Tekrarlayan bulantı, kusma, karın ağrısının da migren olabileceği unutulmamalıdır.

Migrenli çocuklar genellikle sessiz, sakin, okulda başarılıdır. Koku, gürültü gibi bazı uyaranlara hassas olabilirler. Serviste kötü olma, araba tutması ve annelerinin migrenli olması okul çağındaki migrenli çocukların çoğunluğunun ortak özelliğidir.

Açıklayıcı bir nedeni bulunamayan bacak ağrıları çok dikkate alınmaz ve büyüme ağrısı olarak geçiştirilir. Bu ağrılarda migrenli yapının göstergesi olabilir. 

Tekrarlayan kusma atakları ya da karın ağrısı atakları için başka bir neden bulunamazsa migren akla gelebilir. 

Çocuklarda Migrende Ne Yapılmalıdır?

     Çocuğun şikâyetlerini dikkatli gözlemlemek ve başım ağrıyor yakınmasını ciddiye almak gerekir.

     Tedavide en başarılı nöralterapidir. Bu tedavi az miktarda ve doğru hedeflere, sabırla, çocuğun güven ve isteği beklenerek yapılmalıdır. Erişkinlerdeki gibi yapılmamalıdır. 

     Anneler ve çocukları alışveriş merkezi gibi yerlerden kaçınmalı, açık havada yapılan spor ya da oyun ve spor karışımı eylemlere önem vermelidir. 

Çalışan bir anne olarak alışveriş için zaman az oluyor ve alışveriş merkezleri bu iş için çok uygun görünüyor ama eski migrenli bir anne ve genetik migrene yatkın olan oğlum böyle bir merkezde zaman geçirirsek akşamına pek mutlu olmuyoruz. 

 

Parkta geçirdiğimiz zaman sonrası dönerken oğlumun Bugün çok güzeldi değil mi anne sözü çok daha değerli oluyor, akşamına da çok huzurlu oluyoruz. Ayrıca beraber plates yaparken özellikle toplarımızın üzerinden sürekli birbirimizi düşürmeye çalışırken diğerinin hareketi tamamlamaya çalışması bizi çok eğlendiriyor. 

Migrenliyseniz ve çocuğunuzda hassas yapılıysa migrenli olma olasılığı yüksektir. Alışveriş merkezlerinden uzak durun. En güzel yapılacak şey birlikte spor olacaktır. kaynak.milliyet

ismail 19-05-2015 21:17
    Alakalı Konular: migrenhaberlerbaş ağrısı
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.