1

Ramazanda migren hastalarına "şeker" uyarısı

Kategori : Migren Haberleri

"Reçel ve şeker gibi gıdalar tüketmeyin"

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Tıp Fakültesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sibel Velioğlu, migren hastalarının ramazanda kan şekerlerini hızla düşürecek reçel ve şeker gibi gıdalar yerine, gün boyu kan şekerlerini sabit tutan, tokluk sağlayacak karbonhidratlı gıdalar tüketmeleri uyarısında bulundu.

Prof. Velioğlu, yaptığı açıklamada, migrenin bulantı, kusma, ışıktan ve sesten rahatsız olmanın eşlik ettiği şiddetli baş ağrısıyla ortaya çıktığını, migren ağrılarını birçok etkenin tetikleyebildiğini ifade ederek, "Yaz aylarında güneş altında fazla kalmak, aşırı yorgunluk ve uykusuzluk migren hastalarının bir kısmında ağrıyı tetikleyebilir. Bunun dışında beyaz peynir, yoğurt gibi tiramin içeren gıdalarla çikolata, fındık, fıstık, portakal gibi gıdaların da migren ağrılarını tetikleyebildiğini biliyoruz" diye konuştu.

Migren hastalarının ramazanda tükettikleri gıdalara özellikle dikkat etmelerini isteyen Prof. Sibel Velioğlu, şunları söyledi:

"Bu hastalar ramazanda migrenlerini tetikleyecek gıdalardan uzak durmalıdır. Kişi, nadir gruplar dışında hayatı boyunca migrenli yaşayamaz. Kişinin migren ağrılarının aktif dönemi ramazana denk gelmişse mutlaka doktora başvurarak onun önerilerine göre davranmalıdır."

1093317620x410

Migren hastalarının, ramazanın yaza denk geldiğini anlatan Prof. Velioğlu, "Biliyoruz ki hem sıcak hem de açlık, migren ağrılarını tetikleyecektir. Bu yüzden hastalarımıza aşırı güneş altında kalmamayı ve ramazan boyunca tüketmeleri gereken gıdalara özen göstermelerini öneriyoruz" ifadelerini kullandı.

"UZUN SÜRE AÇ KALINMAMALI"

Prof. Velioğlu, migren hastalarının ramazan boyunca kan şekerlerinin de düşebileceğini hatırlatarak, şunları kaydetti:

"Uzun süre aç kalmak ve kan şekerinin düşmesi, migren ağrılarını tetikleyebilir. Ramazanda migren hastaları kan şekerini hızla düşürüp yükselten gıdalardan kaçınmalı, gün boyu kan şekerini sabit tutan gıdalar tüketmeli. Sahurda, uzun süre kanda kalan karbonhidratlı gıdaları tüketmelidir. Bakliyat ve lifli gıdalar kan şekerinin daha yavaş düşmesine neden olduğu için tercih edilmelidir. Unlu gıdaları önermiyoruz. İftarda da yine aynı şekilde migren ağrılarını tetiklemeyen gıdalar tercih edilmelidir. Oruç çorba ile açılmalı. Sonrasında ise belli aralıklarda az ama sık beslenmeyi öneriyoruz. Migren hastaları kan şekerlerini hızla düşürecek reçel ve şeker gibi gıdalar yerine, gün boyu kan şekerlerini sabit tutan, tokluk sağlayacak karbonhidratlı gıdalar tüketmeye dikkat etmelidir."

kaynak:haberturk

ismail 22-06-2015 23:44
    Alakalı Konular: migrenhaberlerbaş ağrısı
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.