1

Migren tedavisinde Yorktest

Kategori : Migren Haberleri

Migren ;Yarım baş ağrısı diye de  bilinen ve soğuk bir terleme ile birlikte gelip, başın ve yüzün yarısını kaplayan özel bir baş ağrısıdır. Ağrılar bazen dayanılmayacak kadar şiddetli olur. Birkaç dakika sürebileceği gibi saatlerce hatta günlerce de devam edebilir. Başın yarısında zonklamalar, bulantı ve bazen kusma görülür. Kişinin gözünün önünde siyah benekler, bulanık lekeler uçuşur. Bazı kimseler, konuşmakta dahi zorluk çekerler, özellikle güneş ve ışıktan uzak dururlar.

Migrenin sebebi yıllarca tam olarak bilinmemekteydi ve tedavisi son derece zordu. Oysa yapılan bilimsel çalışmalar göstermiştir ki, birçok insanda migreni tetikleyen, yenilen gıdalardır. Çalışmalarda migren ataklarını arttıran gıdaların kişiden kişiye değiştiği ve herkes için aynı olmadığı görülmüştür.

Vücudun intolerans gösterdiği bu gıdaları beslenmelerinden çıkarmak, yapılan çalışmaya katılan hastaların %80´inde migrenin ataklarının geçmesine veya ciddi miktarda azalmasını sağlamıştır.

Peki tükettiğimiz besinler nasıl olur da migrene sebep olur?

Migren immünolojik ( bağışık sistemi ile ) mekanizmalar ile yakından ilişkilidir. İmmünolojik reaksiyonlar; Ig E ( besini tükettikten sonra oluşan klasik besin allerjisi) veya Ig G ( besini tükettikten 2-120 saat içerisinde açığa çıkan besin allerjileri) dir. Yapılan çalışmalarda Ig E lerin migrende rolü görülmemiştir.  Ig G mekanizmasının ise migrenle yakından ilişkili olduğu görülmüş, çalışmalarda migren hastalarının %90 nında besin intoleransı olduğu saptanmıştır. Besin intoleransında 2 ayrı mekanizma migren ataklarına sebep olmaktadır;

Sizin besin intoleransınız varsa ve bu besinleri sürekli tüketiyorsanız vücudunuz bu besinleri bir yabancı ajan, mikrop gibi algıladığı için sürekli bağışıklık sisteminizi çalıştıracaktır, bağışıklık sisteminin sürekli çalışması bağışıklık sistemi ile ilişkili olan migren ataklarına sebep olacaktır.
Besin intoleransları beyinden seratonin hormonunun salınımını azaltmaktadırlar, çalışmalarda migren hastalarında da seratonin hormonunun eksikliği gözlenmiştir. Eğer besin intoleransınız olduğunu bilmeden bu tür besinleri tüketirseniz beyinden seratoninin salgısının azalması da migren ataklarına sebep olacaktır.

VAKA SUNUMU

Duygu Hanım çok sağlıklı bir çocukluk dönemi geçirmiş, 26 yaşına kadar ise hiçbir ciddi sağlık problemi yaşamamıştı fakat bu dönemde çok sık baş ağrıları şikayetleri başgöstermeye başladı. Daha sonra ki 2 yıl içerisinde başağrıları daha sık olmaya başlamış ve süresi uzamıştı. Baş ağrısı olduğu dönemler ışık ve sese hassaslaşıyor, mide bulantısı ve yorgunluk ile beraber sürekli uyumak istiyordu. Sonuçta ağrıları artınca bir nöroloji doktoru ile görüştü ve yaılan tetkiklerin sonucunda doktoru kendisine ağrı kesici ve antidepresan tedavisi başladı . Daha sonra şikayetleri biraz azalmasına rağmen 4 yıl devam etti. Bir gün kendisi gibi migren teşhisi konmuş bir arkadaşı ile konuşurken arkadaşı bazı besinlerin kendisinde migren atakları başlattığını farkettiğini anlattı, bunun üzerine kendisi deneyerek peynir, poğaça tarzı besinleri fazla tüketince kendinde de migren ataklarının arttığını gördü ve bu konuda doktoruna danıştı, doktoru bazı besinlerin migren ataklarını arttırabildiğini ve bunu daha net görmenin yolunun YORK TESTİ yaptırmak olduğunu anlattı,

Duygu Hanımın YORK TESTİ sonuçlarında;

inek sütü
maya
çay

Vücudunun intoleransı olduğu besinler tespit edildi, sonuçlarını alarak bir diyetisyene gitti, mayalı gıdaların neler olduğunu, neleri tüketebileceğini ve kalsiyumu sütten almazsa hangi besinlerden alabileceğini detaylı öğrendi.

Duygu Hanımın notu: ben bu testi yaptırmadan önce de bazı gıdaların migren ataklarımı arttırdığını veya başlattığını farkındaydım ama bunun bilimsel olduğunu bilmiyordum ve bu gıdaların neler olduğunu tam anlayamıyordum. Testi yaptırdım ve çıkan sonuçlara göre nasıl beslenmem gerektiği konusunda diyetisyene gittim bana detaylı hangi besinlerde maya ve inek sütü olduğunu anlattı, yeni bir beslenme düzeni oluşturduk ve şuan 2 aydır diyetime devam ediyorum ve migren atağı hiç yaşamadım, çok mutluyum ve tamamen hayatıma kaldığım yerden enerjik bir şekilde devam edebiliyorum , Teşekkürler YORKTEST ...

ismail 07-02-2010 07:06
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.