1

Sigara içen `Auralı migren`hastası kadınların felç riski 15 kat artıyo...

Kategori : Migren Haberleri

272801Kadınlardaki migrenin östrojen hormonuyla ilgisi olduğu belirtiliyor. Sigara, auralı migren hastaları için felç riski oluşturuyor.

Migren, kadınlarda daha çok görülen bir rahatsızlık. Uzmanlar, `auralı migren` rahatsızlığı olan hanımların felç riskinden kurtulmak için sigaradan ve doğum kontrol haplarından uzak durması gerektiğini belirtiyor. 

 

Araştırmalar, Türk kadınlarının yüzde 74`ünün ağrı problemi yaşadığını ortaya koyuyor. Hayatlarının ortalama 5 yılı bu rahatsızlıktan muzdarip olan kadınlarda en sık görülen ağrı çeşidi baş ağrısı ve migren.

Migrenin en sık rastlanan türü ise `auralı` ve `aurasız` olarak adlandırılıyor. Nöroloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, özellikle `auralı migren`li kadınları uyarıyor. Prof. Ertaş, "Auralı migren` teşhisi konmuş rahatsızlığı bulunan hasta, doğum kontrol ilaçları ve sigara da kullanıyorsa felç geçirme riski, migreni olmayanlara göre 15 kat artıyor." diyor. Aurasız migren, yüzde 80 oranında görülen basit migren tipi. Sadece baş ağrısıyla başlayıp baş ağrısı ile bitiyor.

 Bundan daha tehlikeli olan auralı migren ise yüzde 10-20 oranında görülüyor. Auralı migrende baş ağrısı gelmeden bazı nörolojik belirtiler meydana geliyor. Bunun kadınlarda baş ağrısı öncesinde görme bozukluğu ile ışıklar ve çizgiler görebilme şeklinde olduğunu belirten nöroloji uzmanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, auralı migreni olan kadınların bir sorununun da doğum kontrol ilaçları ve sigara olduğunu vurguluyor. Ertaş, "Auralı migren rahatsızlığı olan kadınların bu riskten kaçınması için doğum kontrol hapları ve sigaradan vazgeçmesi gerekiyor." diyor. Yapılan araştırmalar, Türkiye`de erişkinlik döneminde migren görülme sıklığının erkeklerde yüzde 11 iken kadınlarda yüzde 22 civarında olduğunu ortaya koyuyor. Ergenlik dönemindeki genç kadınlarda migren görülme sıklığı ise her geçen gün daha da artıyor.

Östrojen hormonuyla ilişkisi var

Uzmanlar kadınlarda migrenin daha fazla görülmesini östrojen seviyesinin yüksekliği ile ilişkilendiriyor. Kadınların yüzde 60`ında hamilelik sırasında, özellikle de ikinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde migren açısından bir iyileşme görülebiliyor. Uzmanlar bu iyileşmenin, östrojen ve progesteron hormonu seviyelerinin bu dönemde nispeten sabit kalmasına bağlı olduğunu düşünüyor.

ismail 28-12-2009 20:54
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.