1

"Mayalı yiyecekler migreninizi tetiklemesin´

Kategori : Migren Haberleri

En sk migren atan ortaya çkard bilinen nedenler arasnda uyku bozukluklar, stres, açlk, keskin kokulu parfüm veya kimyasallar olduunu belirten Uzman Dr. Berkan Kaplan, "Buna ek olarak parlak k, yüksek ses, kadnlarda adet dönemi, hava deiimleri ve ar rüzgarl havalar, baz ilaçlar, sigara, mayal yiyecek ve içecekler, basnç deiimleri, çay, kahve ve kola gibi içecekler dahil çikolata bile atak oluturabilir." dedi.

mgrn1

Çamlca Medipol Üniversite Hastanesi Nöroloji Bölümü´nden Uzm. Dr. Berkan Kaplan, erkeklere oranla kadnlarda 3 kat daha fazla görülen migren rahatszlna ilikin önemli açklamalarda bulundu. Dr. Kaplan, en sk 20´li ve 30´lu yalarda ortaya çkan migrene ilikin "Ülkemizde 18 ila 65 ya arasndaki katlmclarla yaplan Türkiye Ba Ars ve Migren Epidemiyolojisi Çalmas verilerine göre kadnlarda migren skl yüzde 24.6 iken erkeklerde yüzde 8.5 olarak saptanmtr." dedi.

 

"Çikolata bile atak nedeni olabilir"

 

Kiilerin migren ile oluan ar nedeniyle çou zaman gündelik aktivitelerini yapmakta güçlük çekebileceklerini aktaran Dr. Kaplan, "En sk migren atan ortaya çkard bilinen nedenler arasnda uyku bozukluklar (uykusuzluk veya ar uyku), stres, açlk, keskin kokulu parfüm veya kimyasallar vardr. Buna ek olarak parlak k, yüksek ses, kadnlarda adet dönemi, hava deiimleri ve ar rüzgârl havalar, baz ilaçlar (kalp hastalarnn kulland dilalt ilaçlar gibi) sigara, alkol, mayal yiyecek ve içecekler, basnç deiimleri, çay, kahve ve kola gibi içecekler dâhil çikolata bile atak oluturabilir." uyarsnda bulundu.

 

"Stresten uzaklan, yoga yapn"

 

Dr. Kaplan, migren tedavisinde ilaç ve ilaç d tedaviler uygulandn belirterek, "laç d tedavinin en önemli basama kiinin yaam eklini düzenlemesi (uyku ve beslenmenin düzenli olmas), egzersiz, daha önceden bahsi geçen migren ataklarn tetikleyen faktörlerden kiinin kendisini korumas, stresten olabildiince uzak durulmas ve buna yönelik geveme egzersizleri, yoga veya meditasyon yapabilirsiniz." dedi.

kaynak.iha haber

ismail 17-05-2020 19:13 Edit:17-05-2020 19:13
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.