1

Migrene neden olan yiyecekler

Kategori : Migren Haberleri

Selçuk Üniversitesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Genç, migrende kullanılan ağrı kesici hapların zamanla farklı baş ağrılarına neden olduğunu bildirdi.

migrenyemek

Yrd. Doç. Dr. Genç, AA muhabirine yaptığı açıklamada, migrende daha çok kalıtımsal faktörlerin rol oynadığını, migren nedeniyle baş ağrısı çeken çoğu hastanın zaman zaman ´´Beynimde tümör mü var?´´ diye endişeye kapıldığını söyledi.

Migren ağrılarının ilk olarak başın bir bölümünde başladığını ifade eden Genç, ´´Migren başın bazen sağ tarafında, bazen de sol tarafında kendini gösterir. Migrenin zonklayıcı etkisi var. Bu da ataktan atağa değişebilir. Kalp atışları gibi şakaklarda ve başta zonklama hissedilir´´ dedi.

Yrd. Doç. Dr. Genç, migren ağrısının belirli bir nedeni olmadığını, özel bir baş ağrısı türü olduğunu belirterek, şunları kaydetti:

´´Migren atakları çeşitli sıklıklarda kendini gösterir. Kimi migren hastalarının yılda bir kez migren baş ağrısı tutar ama kimi hastaların haftada 2 veya 3 kez baş ağrısı tutar. Baş ağrıları sık tekrarlanıyorsa bu sıklığı azaltacak tedavi uygulanır. Bu da bazı ilaçların her gün düzenli olarak alınmasıyla başarılabilir. Bazı hastalıkların belli ilaçlarla tamamen tedavisi olur ancak migren ilaçla tamamen tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Önerdiğimiz ilaçların düzenli kullanılmasıyla migren ağrıları seyrekleştirilebilir.´´

-MİGRENİN NEDENLERİ-

Genç, migren ağrılarının sıklığının ve şiddetinin açlık, uykusuzluk, üzüntü, stres ve yiyecek gibi farklı nedenlere göre değiştiğini söyledi.

Düzensiz yemek yeme ve sıvı tüketmenin migrenin tetikleyici sebepleri arasında olduğunu ifade eden Genç, ´´Bu rahatsızlığı tetikleyen faktörler kişiden kişiye değişebilir. Bazı kişilerde migrenin çikolata yemekle ilgisi olduğu dahi söylenir. Eskitilmiş kaşar peynirleri tiramin, salam ve sucuk gibi yiyecekler nitrit içermelerinden dolayı migren hastalığını ortaya çıkarabiliyor. Migren hastaları, migreni tetiklediğini bildikleri yiyecekleri kesinlikle tüketmemeli. Bunun haricinde hayatlarını kısıtlamalarına gerektirecek bir durum yok´´ diye konuştu.

Migrenin sıklığının azaltılması için düzenli yemek yenmesi ve düzenli yaşanması gerektiğine dikkati çeken Genç, ´´Sakin ve düzenli ruh haline sahip olmak migren için olumlu faktörlerdir. İlaçlar kesildikten sonra migren ağrıları tekrar başlayabilir. Bu ilaçla da ilaç dışı yöntemlerle de öyledir´´ dedi.

-AKUPUNKTUR TEDAVİSİ VE MİGREN-

Hastaların çok sordukları yöntemlerden biri olan akupunkturun uygulanması halinde de migren ağrılarının tekrar etme olasılığı bulunduğunu kaydeden Genç, şöyle konuştu:

´´Ağrı kesici ilaçlar baş ağrılarında sıkça kullanılır. Hasta ağrı kesici ilaçla rahatlayabiliyor. Migren rahatsızlığı olanlar sıklıkla ağrı kesici kullanıyor. İlerleyen zamanlarda bu ağrı kesicilere bağlı baş ağrısı sorunu ortaya çıkıyor. Üstelik bu ağrı kesiciler, migren hastalarının hekime başvurmasını geciktiriyor. Baş ağrıları ortaya çıkınca gecikmeden mutlaka hekime başvurulmalı.´´

kaynak:haber7

ismail 10-05-2010 22:18

  Migren Haberleri hakkında

  MERYEM

  MİGRENİM TUTUNCA GECE GÜNDÜZ HİÇ KESİLMEDE İKİ ÜÇ GÜN AĞRIYOR AVMİGREN İÇİYORUM UYKU YAPIYO HALSİZLİK VERİYOR

  12-08-2010 14:53

   Migren Haberleri hakkında

   nursel

   çok şiddetli migren nöbetleri yaşıyorum allah kimselerin başına vermesin . atağa geçtiğimde kimseyi gözüm görmüyor . çoluğumdan çocuğumdan vazgeçebiliyorum inşallah birgün çaresi bulunurda bu işkenceden kurtulurum . ama bana göre en iyi hap relpaxs ağrı başlıyoken alınırsa bıçak gibi yok atağa geçmişseniz kutularla tüketseniz nafile bu ağrıyı çeken çok iyi bilir . yaşayan varsa allah şifalar versin

   26-09-2010 13:29

    Migren Haberleri hakkında

    gül

    benim annem de migren belirtileri olabilirmiş çok korkuyorum annem ölümcül bişe olabilirmi bazı yerlerde okuduma göre beyin tümörü olabilirmiş annemi sinir etmemmeye üzmemeye çalıkşıyorum annemde migren olmasın istemiyorum migrenlere allah şifa versin

    28-11-2010 19:16

     Migren Haberleri hakkında

     HASAN

     MİGREN; TEMEL OLARAK BAŞLANGICI AÇLIK İLE BAĞLANTILI ;AKABİNDE SITRES, UYKU DÜZENSİZLİĞİ,ÇOK DÜŞÜNCELİ OLMA GİBİ DURUMLARLA BERABER ARTAN BİR RAHATSIZLIK; BENİM  EN KISA ÇÖZÜM ACELE TARAFINDAN AÇLIK DOYURULUP KULLANILMAKTA OLAN MİREN İLACI ALINIP; UYKUYA DALMA AZAMİ 1 SAAT UYKU YETERLİ GELİYOR; VEDE YENİ DENİYORUM MARKETLERDE SATILA BİLEN NANE LİMON ÇAYLARI DAMARLARI AÇICI OLDUĞIU  İÇİN KANDOLAŞIMINI HIZLANDIRIYOR VE AĞRIYI BİRAZ RAHATLATIYOR

     29-11-2010 16:10

      Migren Haberleri hakkında

      dilek

      benimde migrenim var malesef çağımızın müzmin hastalığı bazen iki üç gün ağırdığı oluyor malesef tedavisi yok avmigrern kulanıyorum bende ama ağırdığı zaman oda kar etmiyor herkese acil şifalar

      16-01-2011 20:53

       ydurumlu Yunus DÜRÜMLÜ Avatar

       2 gece uykusuz kalmanın peşine uyumak için yattığımda en fazla 6-7 saat uyuyabiliyorum. uykusuzluk çekiyorum ama uyuyamıyorum uyuyamayınca başım daha çok ağrıyor sinirlerim bozuluyor mırıltılar bile çok gürültülü gelebiliyor ses istemiyorum ışık istemiyorum. Çevremdekilerin kalbini kırabiliyorum işte bütün bunlar sinirlerimi daha çok bozuyor delireceğimi düşünüyorum bazen.Doktora gittim paxil verdi ama onu kullanmak istemiyorum. Migren miyim neyim onu da bilmiyorum ama okuduğum ve çevremdeki migren hastalarından edindiğim bilgilere bakılırsa aura migreni var sanırım bende. Bana yardımcı olabilecek biri var mı?

       Yunus DÜRÜMLÜ
       03-02-2011 10:25

        Migren Haberleri hakkında

        FATMA

        BEN DE 6 AYDIR BU RAHATSIZLIKLA UGRASIYORUM SINIR, UYKUSUZLUK,HALSIZLIK YANI INSANIN PISIKOLOJISI RESMEN BU HASTALIKLA BOZULUYOR BÜTÜN HASTALARA SIFA DILIYORUM VE YETKILILERE SESLENIYORUM LÜTFEN BU HASTALIGA BI CARE BULUN

         

        21-02-2011 08:58

         Migren Haberleri hakkında

         AYLA

         Ben bir kaç yıldır çekiyorum. Ama son aylarda beni yatağa hapsediyor resmen. İşe gidemiyorum, insanlara "başım ağırıyor" demeye artık utanıyorum. En son gittiğim doktor "üzgünüm, bu ağrıyla yaşamayı öğrenmek zorundasınız, tedavisi yok, ancak ilaçlarla hafif geçmesi hedeflenebilir" dedi. Çok moralim bozuldu. Ağrı kesici falan kar etmiyor. Hiç bir şey fayda etmiyor. Resmen korkuyla yaşıyorum. Çünkü tutunca bu meret en az üç gün sürüyor. Depresyona girdim. Sürekli huzursuzum, sinirliyim ve ağlamak istiyorum. Allah bu ağrıyı çekenlere yardımcı olsun. Çekmeyen bilmez. Ama ne yazık ki arkadaşlar çaresi yok. 

         07-03-2011 13:58

          Migren Haberleri hakkında

          İBRAHİM

          AĞRI BAŞLADIĞINDA RABBİM İNTİHARDAN DEĞİLDE SADECE GÜNAHLARDAN HESABA ÇEKECEĞİNİ BİLSEM KAFAMA SIKIP KURTULMAK İSTİYORUM BU İLLETTEN 3 GÜN OLDU HALA AĞRIYORRRRRRRRRRRRRRR.

          17-03-2011 04:59

           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Migren Belirtileri © 2009
           Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.