1

Migren nedir? Migren belirtileri

Kategori : Migren Nedir

Migren nedir, tek taraflı ve zonklayıcı olan, şiddetli ağrı ve kusmanın görüldüğü, kişilerin hayat kalitelerini sınırlandıran, birden fazla sebebi olan hastalığa migren denilmektedir.

Migren Nasıl Tedavi Edilir?

Migren hastalığında iki tür tedavi yönteminden söz etmek mümkündür. Bunlar;

Ağrı kesici ile tedavi

Koruyucu tedavi

Migrende ağrı kesici ile tedavi yöntemi ,triptan adı verilen ilaçların kullanıldığı genellikle ayda 2-3 kez ağrısı olan kişiler için yeterli bir yöntemdir. Ağrısı olan kişi ağrı kesiciyi belirtilen dozda tüketir.

Migren hastalığında koruyucu tedavi yöntemi ise, baş ağrısı sayısını, ağrının şiddetini ve sıklığını azaltmak için kullanılmaktadır. Migren tedavisinde kullanılan bu yöntemde; Depresyon giderici ilaçlar, bazı kalp ilaçları ve sara epilepsi hastalığında kullanılan ilaçların bazılarından yararlanılmaktadır. Tedavi yönteminin süresi hastadan hastaya değişmek ile birlikte 3-4 ay kadar sürmektedir.

Migren Hastalığında Ağrı Kesici Almanın Dozu Var mıdır?

Migren hastalığında aşırı ağrı kesici kullanımı ayda 10 ve üzeri ve düzenli olarak 2-3 ay kullanımda mümkündür. Migren hastalığı için kullanılan bu ağrı kesicilerin bir süre sonra kişilerde ağrı kesici eksikliğine dönüştüğü gözlemlenmektedir. Ağrı kesici kullanımı ayda 9-10 üzerine çıktığında bir Nöroloji uzmanına danışmakta fayda vardır.

 

Migreni Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

Migrenin tek bir nedeni yoktur ve içinde bulunduğunuz koşullar ve tetikleyici faktörler migren atağını başlatabilmektedir. Migreni etkileyen faktörlerden bahsedecek olursak. Bunlar;

 

Hormonal değişiklikler

Çevresel Faktörler

Gıdalar

Egzersiz/Yorgunluk

Hormonal Değişiklikler;

Adet değişiklikleri

Doğum kontrol hapları

Gebeliğin ilk 3 ayı ve doğumdan sonraki 6 ay

Menopoz döneminde hormon tedavileri sonucunda meydana gelen hormonal değişiklikler migreni tetiklemektedir.

Çevresel Faktörler;

Parlak ve yanıp sönen ışıklar

Bilgisayar oyunları

Kızgınlık,çok neşe gibi duygular

Öğün atlama,aç kalma

Duman ve parfüm gibi güçlü kokular

Uyku düzensizliği

İklim değişiklikleri

Gıdalar;

Herkeste aynı etkileri göstememekle birlikte ,

Mayalı alkoller,kırmızı şarap,

Aşırı kahve ve kafein,aşırı çay ,

Yapay tatlandırıcılar

Turşular

Hazır gıdalar

Nitrat içeren gıdalar

Egzersiz/yorgunluk;

30 dk ve üzeri düzensiz ve uzun süreli devam eden zorlayıcı egzersizler migren hastalarını olumsuz etkilemektedirler. Migren hastaları,20 dakikalık kısa egzersizlerle belli bir süre dinlenip sonra egzersize devam ederek kendi programlarını oluşturmalıdırlar.

Migren Belirtileri

Migren belirtileri; Migrenin en temel belirtisi baş ağrısıdır. Migren belirtilerinde genelde başın bir yarısında veya tamamında zonklama tarzı ağrı yapar. Ağrı orta şiddette veya aşırı şiddetli olabilir.

Migren belirtilerinde ağrı şakak, ense, alında olabileceği gibi tek taraflı bir ağrıda olabilir.

Migren belirtilerinde ağrı bir kaç gün önceden hissedilebilir ve ilerleyen zamanda şiddetli bir ağrıya dönüşür.

Migren belirtilerinde beraberinde ışıktan, sesten rahatsız olma görülür. Hastalar genelde sessiz ve karanlık bir ortamda kalmayı tercih ederler. Migren belirtilerinde bulantı ve kusma da ağrıya eşlik edebilir. Migren belirtilerinde bazı hastalarda bulantı kusmaya belirgin baş dönmesi de eşlik edebilir.

Migren ağrısı nedeniyle günlük işlevleri yerine getirememekte migren belirtilerindendir.

Migren belirtilerinde kişide iştah değişikliği, tatlı yemeye eğilim görülmektedir.

Migren ağrısı bir kaç gün önceden hissedilir ve göz önünde uçuşan parlak cisimler görme, bulanık ve çift görme sorunları da oluşabilmektedir.

Migren genelde ataklar halinde gelir. Bir atak genelde gün içinde geçerken bazı hastaların bir günden fazla süren ağrıları olabilir. Atak sıklığı kişiden kişiye değişir.

Ayda bir atak geçiren hastaların yanında haftada 2-3 kez ağrısı olan hastalar da olabilir. Migren belirtilerinde kişi kokulara karşıda hassaslaşmaktadır.

Migren belirtilerinde kişide sinirlilik, depresif ruh hali, mutsuzluk gibi ruhsal belirtilerde bulunmaktadır.

Migren nadiren kronik günlük baş ağrısı dediğimiz her gün ağrı yapan bir hastalığa dönebilir. Bu durum da yaşam kalitesini çok olumsuz etkilediğinden hemen tedavi edilmelidir.

Hangi Durumda Uzmana Başvurmak Gerekir?

Öncelikle ağrının migren olup olmadığını anlamak için doktora gitmek gerekir. Migren teşhisi konulduktan sonra tedavi hastanın yaşadığı sıkıntıya ve ağrı sıklığına göre değişir.

Ağrılar haftada birden az geliyorsa sadece ağrı olduğunda ağrı kesici ilaçlar alınabilir. Migrende çok bilinen ağrı kesicilerin yanında migrene özel atak kesici ilaçlar da kullanılmaktadır. Bu ilaçlar ağrı başladıktan sonra alınır ve atağı genelde sonuçlandırırlar.

Eğer ağrı haftada bir ve daha sık oluyorsa, iş ve sosyal yaşamda sorunlara neden oluyorsa düzenli günlük kullanılan ilaçlar tercih edilir.

Günlük kullanılan ilaçlar ağrı kesici değildir ve beyne etki ederek atağın oluşmasını engellerler. Özellikle ağrılar nedeniyle her gün veya gün aşırı ağrı kesici alan hastalar ağrı kesicilerin mide böbrek gibi organlar üzerine olumsuz etkilerine maruz kalabilir. Bu nedenle özellikle sık ağrı kesici kullanan hastaların düzenli migren tedavisi alması gerekir.

Migren Çeşitleri

Migren çeşitleri içerisinde en sık görülen 2 tip auralı ve aurasız migrendir.

Auralı migren, ağrı öncesinde çeşitli görme bozuklukluları, göz önünde ışık görülmesi yaşanır.

Menstürel migren genelde adet dönemlerinde gelir.

Vestibüler migren atakları sırasında belirgin olarak baş dönmesi, dengesizlik  bulantı ve kusma görülür.

Migren Belirtileri Nelerdir?

 

 • Şiddetli Baş Ağrısı,
 • Tek Taraflı Şiddetli Baş Ağrısı,
 • Mide Bulantısı,
 • Aşırı Duyarlılık ve Tepkisellik,
 • Aşırı ve Gereksiz Neşelenme,
 • Durgunluk ve Donukluk,
 • Düşüncelerde Yavaşlama,
 • İştah Artışı veya İştahsızlık,
 • Kokuya Karşı Aşırı Duyarlılık,
 • Işığa Karşı Aşırı Duyarlılık,
 • Konuşurken Kelimeleri Bulma Güçlüğü

 

Yukarıda saydığımız bu nedenler migren çeşitlerine göre ve kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu nedenler migren çeşitlerinin tetiklediği nedenler olmakla beraber farklı hastalıklarında belirtileri olabilmektedir. Bu yüzden migren tanısı veya migren çeşitlerinden herhangi birinin tanısı konulmadıysa bir uzmana başvurmak gerekmektedir.

 

Migreni Tetikleyen Nedenler Nelerdir?

 • Tüketilen Gıdalar,
 • Hormonal Değişiklikler,
 • Çevresel Faktörler,
 • Stres
 • Aşırı Yorgunluk ve Uykusuzluk
Migren Ameliyatı Nedir?
Migren tedavisinde Türk nöroloji derneği, ABD ve Avrupa daki referans kurluşların hazırladığı tedavi kılavuzlarına girmiş bir cerrahi tedavi yöntemi bulunmamaktadır. Bu nedenle etkinliği kanıtlanmamış bu tip cerrahi operasyonlar önerilmemektedir.
Migren Tedavisi
İlk tedavi şekli migren belirtilerini hastanın doktara anlatmasından sonra doktorun migren veya migren çeşitleri tanısından bir tanesini koymasıdır. Tekrarlayan şikayetleri olan hastalara mutlaka ilk olarak bir beyin görüntüleme yapılmaktadır. Haftada 1-2 den fazla atak oluyorsa koruyucu tedaviler uygulanmalıdır. Migreni ve migren çeşitlerini tetikleyen şeyler varsa onların ortadan kaldırılması gerekmektedir. Migren ve migren çeşitlerinin tedavisi için ilk önce kişinin yaşam tarzını değiştirmesi gerekmektedir.
Bunun için;
 • Düzenli uyku uyumanız,
 • Stresten uzak durmanız,
 • Beslenmenize dikkat etmeniz,
 • Uygun bir kiloda olmanız,
 • Alkol ve sigaradan uzak durmanız gerekmektedir.
Migren ve migren çeşitlerine göre uygulanan tedavi uzun dönemde kişiye çok büyük faydalar sağlamaktadır. Bu faydaları hastanın görerek yaşam şeklini doktorunun tavsiyeleri doğrultusunda düzenlemesi gerekmektedir. Bu şekilde kişi migrenle yaşamaya alışmakta ve zamanla kontrol altına almaktadır. Migren ve migren çeşitlerinin tedavisinde hasta ve doktoru uyum içinde olmalıdır.
kaynak:npistanbul

ismail 21-05-2020 10:07 Edit:-- :
  Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
  Migren Belirtileri © 2009
  Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
  Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.