1

Migren ve Sinüzit arasındaki ilişki nedir ?

Kategori : Migren Haberleri

Sinüzit nedir?

Alın, burnun arka kısmı ve burnun her iki tarafında bulunan kemik boşluklara yüz sinüsleri (paranazal sinüsler) adı verilir. Bu boşlukların ve iç yüzlerindeki mukozanın iltihabına da sinüzit denir.

Sinüslerin iltihabı anlamına gelen Sinüzit Türkiyede her yıl yaklaşık 15 milyon insanı etkileyen yaygın bir sağlık problemidir. Romatizma ve yüksek tansiyondan daha fazla görülmekle birlikte, Şeker hastalığından ve kalp yetmezliğinden daha fazla hayat kalitesini bozmaktadır. O kadar ki; yaşam kalitesini fiziksel ve fonksiyonel açıdan bozmakla kalmaz, psikolojik olarak da hastaları etkileyen ciddi bir hastalık olarak karşımıza çıkar.

Her yıl erkeklerin % 16 sını,bayanların %21 ini etkiler.

-Sinüzite bağlı ciddi iş gücü kaybı olmaktadır; Amerikada yapılan bir araştırmada sinüzitin yıllık 73 milyon $ dan fazla iş gücü kaybı ortaya çıkardığı tespit edilmiştir.

-Kronik sinüziti olan hastalar, bu hastalığı olmayanlara göre en az iki kere daha fazla doktora gitmektedir ve en az beş kez daha fazla ilaç tedavisi almaktadır.

ismail 11-11-2010 06:30

  Migren Haberleri hakkında

  pelin

  benım hem migrenım var hem de sinüzitim var ıkısı birlikye benı cok rahatsız eiyor

  20-02-2011 16:55

   Migren Haberleri hakkında

   ibrahim

   benim başımın sadece sağ tarafı dayanılmaz derecede çok ağrıyor ?

   burun kanaması mide bulantısı ve burun akması çok oluyor bu belirtiler beyin timörü belirtileri arasında da var. en yakın zamanda bir sağlık kuruluşuna başvurucam. beni bilgilendirirseniz sevinirim

   teşekkürler şimdiden saygılar...

   10-03-2011 07:48

    Migren Haberleri hakkında

    merve

    aynı şekilde benimde basımın sağ tarafı çok ağrıyor. ağrı gözlerime vuruyor. aynı zamanda sinüzitte war. ne yapmalıyım

    26-03-2011 13:14

     Migren Haberleri hakkında

     öznur

     gecenlerde bnde nöbet gecirdim ilk defa basıma gelio ve cırpnmşım o an ayıldgma tansiyonm 4 düşmüs ve kan düşmesndende olblrmi bu yasadıklarım kendmden korkuorm hastaneye gtmekdnde ve artk basım agrıo uyusuo cok üzülüorm bilglndrrsnz sevnrm..

      

     26-03-2011 21:10

      Migren Haberleri hakkında

      münevver

      bazan kafam okadar ağırıyorki başımı mengeneyle sonuna kadar sıkıştırsalar diyorum.kafamı iki taraftan sıkıştırınca rahatlıyorum.nedir acaba bu ağrının sebebi.doktora gitmeye korkuyorum.

      14-04-2011 21:31

       Migren Haberleri hakkında

       ELİF Erdoğan

       16-17 yıllık migren hastasıyım şu an 35 yaşındayım.Şu son 2 seneye kadar ayda birkaç kez migrenim tutuyordu.Bununla ilgili birçok doktora gittim.Ağrılarım başladığında çok şiddetli oluyordu konuşmam kısıtlanıyordu hastalalığımı beynimde toparlayıp doktora anlatamıyor elim kolum uyuşuyor gözümde görme problemi oluyordu bunun için gittiğim doktorlar benim kısmi felçten yada ağrılarımın şiddetinden dolayı beynimde ur olacağını söylediler çok şükür onlarda çıkmadı.Ama son 2 senedir son 3 güne kadar migren ağrım olmamasına rağmen beynimde sık sık saniyelik boynumdan başlayan basınçlar ve saniyelik şiddetli boşalmalar oluyordu en son 3 gün önce migrenim yine tuttu ama senelerdir bir gün sürerken bu sefer 3 günde kendimi toplıyamadım ve ışığa güneş gözlüksüz bakamadım acaba bunun sebebi nedir yardımcı olursanız sevinirim

       12-06-2011 21:16

        Migren Haberleri hakkında

        vildan yüksel

        benim migrene bağlı sinüzitim var bazı geceler beni uyutmuyor gündüzleride çok stresli oluyorum  4-5 yıldır yalnızca ilaç kullanıyorum migrenim için sinüzitim içinse burun spreyi otrivine haftada bir iki gün mutlaka bunları kullanıyorum bunları kullanmayınca kendimi iyi hissetmiyorum  doktora gıtmekten hoslanmıyorum bu iki birbirine baglı kronik hastalık sadece stresli insanlardamı oluyor merak ediyorum hiç olmadık anlarda gelen bu şiddetli ağrıların beyindeki sinirlerle alakası varmı !?bilgilendirirseniz sevinirim

        24-11-2011 08:29

         Migren Haberleri hakkında

         Hamza EMRE

         2000-2005 Yılları arasında sinüzitüm vardı sonda migrene çevirdi haftada bir veya iki defa migren ağrılarım oluyor. Bununla ilgili bir ay sabah aç karnına biberiye çayı içilmesi migrene iyi geliyor diye öğrendim. başka çare bilen varmı? Rabbim hepimize şifa versin.

         27-11-2011 15:38

          Migren Haberleri hakkında

          viyanali

          hem migren, hemde sinüzit hastasiyim, agrilarim basladiginda kafami duvara vurup parcalayasim geliyor, isiktan sesten uzak olmam gerekiyor, bazen o durumda iken istifra edince agrilarim birden geciyor, agri o kadar siddetli oluyorki, ensemden baslayip gözlerime kadar sanci yapiyor, o an konusamiyorum, önerisi olanlar varsa sevinirim ...

          23-02-2012 22:21
           Alakalı Konular: Sinüzit Migren

           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Migren Belirtileri © 2009
           Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.