1

Migrenin evde tedavisinin 11 yolu

Kategori : Migren Haberleri

9521

Tüm dünyada 240 milyon insan, migrenle boğuşuyor. Bunun büyük çoğunluğunu kadınlar oluşturuyor.

Bu da genellikle kadınların menstrüel döngüsünden kaynaklanıyor. Fakat migreni tetikleyen diğer nedenler arasında ise alkol, hava değişimleri, stres, yemek ve uyku yoksunluğu bulunuyor.

Foxnews`te yer alan habere göre, migren ağrınızı evde tedavi etmenin 11 yolu:


1. Su için: Dehidrasyon baş ağrısının nedenlerinden biri olabilir.

2. Kafein alın: Kafein iki tarafı keskin bir kılıçtır. Başağrısına çare olabilir ve engelleyebilir. Kafein kan damarlarını daraltabilir, ağrıyı azaltabilir. Ancak bazı insanlarda kafein başağrısını tetikleyebilir. Eğer birisi aşırı derecede kafein kullanıyorsa, mevcut başağrısını kötüleştirerek geri tepen başağrısına neden olabilir.

3. Başınızı saç bantıyla sarın: Bu yöntem çok eskilerden beri denenmiştir. Bazı insanlar, bunun işe yaradığını iddia ediyor.

4. Balık yağı: Balık yağı taraftarları yağın iltihabı azalttığını ve şakaklarınızdaki kan damarlarını daraltarak işe yaradığını iddia ediyorlar.

5. Nane yağı: Başınızın ağrıyan kısımları üzerine ovalayarak sürün. Nane yağının migrene iyi geldiğine dair literatür olmamasına rağmen, insanlar migrene iyi geldiğini söylüyor.

6. Zencefil yiyin ya da zencefil kapsülleri için: Hiç kimse bunun nasıl işe yaradığını bilmiyor. Ancak zencefil açıkca mide bulantısını azaltıyor.

7. Magnezyum: Günde 400-600 mg alındığında, magnezyum menstrüelle ilişkili ve aurayla ilişkili migrenlerde etkilidir. Ancak, çok fazla magnezyum içmek ishale neden olabilir.

8. B2 vitamini: Günlük 400 mg alınan B2 vitamini, migren için önleyici rol oynar. Ancak B2 vitamini bazı kişilerde sık idrara çıkma ya da koyu renkli idrara neden olabilir. Bu nedenle dozu iyi düzenlenmeli.

9. Koenzim Q10: Günde 300 mg alınması halinde, başağrısını azaltmada etkilidir. Ancak çok pahalı olabilir.

10. Lapaza çiçeği: En etkili doğal ilaç olan lapaza çiçeği, alt üst olmuş mideyi yatıştırmasının yanında migren ağrısının ve astımın tedavisinde çok etkilidir.

11. Soğuk ya da sıcak kompres: Bu kimsenin niçin iyi geldiğini bilmediği diğer bir çaredir. Fakat, plasebo etkisi yapabilir, hastalarda oyalacı bir etki oluşturur.

ismail 28-12-2009 21:28

  Migren Haberleri hakkında

  ebru

  bunları hemen deneyecem :)

  29-12-2009 21:18

   Migren

   Necla Gül Güler

   daha önce herhangi bir baş ağrım olmadı amma 2 gün içerisinde epeyice dinlenmeden yolculuk yapmak zorunda kaldım bu yolculuk sonrası alımın ortasında saçıma yakın bir bölgede kola şişesi kapağı kadar yuvarlak şekilde bir yere çarpmış ve darbe almış gibi bir ağrı ile karşı karşıya geldim Dr. gittim filim çekildi migren olduğu söylendi ilaç tedavisi verildi amma 2 gündür halen ağrı aynı şekilde ağrı yapıyor beni bu konuda aydınlatır mısınız, yardımcı olursanız çok memnun olurum tşk.

   14-04-2010 13:16

    Migren Haberleri hakkında

    FİLİZ

    BENCE KESİNLİKLE BAŞKA BİR DOKTORA DAHA GİTMELİSİNİZ.

    26-04-2010 13:34

     Migren Haberleri hakkında

     fuat çifvci

     slm çok şidettli  baş ağrısı oluyo sanki kalp var kafamda ve kusmaya başlıyorum doktorlar migren diyo ilaç verdiler ama geçmiyo napmamlazım bilmiyorum

     26-04-2010 15:09

      Migren Haberleri hakkında

      FİGEN

      Bu migren nalet bşy ne zaman nasıl yakalıyacağı belirsi aniden kapıyor ve günlerce geçmiyor...

      03-05-2010 14:06

       Migren Haberleri hakkında

       ferda

       yıllardır başım ağrıyor tomografi çekildim norolojiye gittim hiçbir çare bulamadım başı gözlerimin içi ağrıyo avuçlarımda yüzümde ateş olyo artık dayanamıyom göz altı şiilikte oluyo ne yapmalıyım

       09-05-2010 17:50

        Migren Haberleri hakkında

        hülya

        Haklısın figen kardeş bencede sence ... çok başım ağrıyor

        09-05-2010 18:08

         Migren Haberleri hakkında

         zehra

         benimde gözümde yarımsaat süren pullanmalar oluyor ve sonrasında gözümde ve başımın tek tarafında acayip bir ağrıoluyordu doktor migren dedi antidepresan verdi hiçbir faydasını göremedim sürekli tedavi yöntemleri araştırıyorum migrenin tedavisini bulan varsa allah için yazsın

         19-05-2010 11:36

          Migren Haberleri hakkında

          Elif

          Merhaba benim de bazen şiddetli baş ağrım oluyo başım ağrımadan önce gözlerim beyazlasıyo insanların yüzü filan yarısını görüyorum görme etkinliğim bozuluyo elim uyusuyo kolluma daha sonrada apzıma dişlerime kadar uyusuyo arada miden de bulanıyo herzman olmasada acaba ne belirtisi doktota gitmistim film ceksin diye cekmeden sende migren var dedi okadar dahada doktora gitmedim migrendir diye bu tetikler acaba migern belirtisimi doktorun dediği gib

          13-06-2010 20:36

           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Migren Belirtileri © 2009
           Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.