Çocuklarda Migren

Adet Döneminde Başınız Ağrımasın

Baş ağrısının oluşmasında birçok faktör etkili olmasına rağmen kadınlarda görülen baş ağrılarının çoğu regl döneminde ortaya çıkmaktadır.adetHormonal dalgalanmalarla artan baş ağrılarından kurtulmak için atılması gereken ilk adım ise baş ağrısı günlüğü tutmaktır. Memorial Ataşehir Hastanesi Baş Ağrısı Merkezi´nden Prof. Dr. Macit Selekler, regl dönemi ile artan baş ağrıları ve tedavisi hakkında bilgi verdi.Ergenlik dönemi ile migren sıklığı artarErgenlik... Devamı


Migren Çocuklarınıza Geçebilir

Çocukluk çağında görülen kronik ve tekrarlayıcı baş ağrılarının en sık nedeninin migren olduğunu belirten uzmanlar, bu ağrıların anne ve babadan çocuklara geçebileceği uyarısında bulundu.

Çocukluk çağında görülen kronik ve tekrarlayıcı baş ağrılarının en sık nedeninin migren olduğunu belirten uzmanlar, bu ağrıların anne ve babadan çocuklara geçebileceği uyarısında bulundu.

Migren tipi baş ağrıları ayda 2-4 kez ataklar şeklinde görülüp, 2-48 saat sürebileceğini belirten Memorial Diyarbakır Hastanesi Çocuk Nöroloji Bölümü uzmanlarından Prof. Dr. Ahmet Yaramış, erişkinlerde izlen... Devamı


Tekrarlayan baş ağrılarına dikkat!

Dünya Sağlık Örgütü´nün verilerine göre dünya nüfusunun yüzde 2´si kronik migren hastası ve bu rahatsızlık özellikle gelişmiş ülkelerde "işe gidememe" nedenlerinin başında yer alıyor. Toplumda her şiddetli baş ağrısı migren olarak kabul edilse de, bu hastalığın kendine has bazı özellikleri var.

Nöroloji Uzmanı Doç. Dr. Fatma Çiğdem Doğulu, migrenin nedenleri, belirtileri ve tedavi yöntemlerini anlatırken özellikle ağrı kesici kullanımına dikkat çekti. Migreni, ´tekrarlayıcı, saatler ya da günler süren, arada ağrısız dönemlerin de olduğu baş ağrısı´ şeklinde tanımlayan Doç. Dr. Doğulu... Devamı


Çocuğunuzun Migreni Olduğunu Nasıl Anlarsınız?

Çocuklarda Baş Ağrısı

Çocuğunuz başım ağrıyor diyorsa bu yazıyı mutlaka okuyunuz. Çünkü çocuklarda baş ağrısı erişkinlerdeki kadar tipik ve şiddetli olmayabilir. Anne olarak sizde migren varsa çocuğunuzda olma olasılığının %70-80 olduğunu biliyor muydunuz?

Başının ağrıdığını söyleyen pek çok çocuk vardır. Çoğunlukla çok üzerinde durulmaz. Okul çocuklarında %10 oranında migren görülür. Çocuklar baş ağrısını mazeret olarak kullanmazlar. Unutmayınız!..

Çocuklarda migreni anlamak için dikkat çekici bazı özellikler vardır.

1. Hassas, Hipersensitif Çocuk

Hassas,... Devamı


Düzenli egzersiz çocuklarda migreni hafifletiyor

Doç. Dr. Yasemin Topçu, "Çocuklarda migren 3 yandan itibaren balyor. Tedavinin ilk basamanda öncelikle ba arsn tetikleyen etkenlerin tespit edilmesi yer alyor. Haftada 2-3 gün düzenli egzersiz yaplmas da migren ataklarn önemli oranda azaltyor." dedi.

mg

Medipol Mega Üniversite Hastanesi Çocuk Nöroloji Bölümü´nden Doç. Dr. Yasemin Topçu, çocuklarda migren rahatszl üzerine açklama yapt. Ataklar halinde ortaya çkan iddetli ba ars migren´ rahatszlnn çocuklarda 3 yandan itibaren baladn ifade eden ... Devamı


Çocuklarda baş ağrısı nedir?

Çocuklarda baş ağrısı nedir? Çocuklarda baş ağrısının belirtileri nelerdir?

Yeni doğan bir bebek yanı sıra anne karnındaki ceninden itibaren ağrı algısı oluşur. Çocuk ve ergenlerdeki baş ağrısı da oldukça sık rastlanan bir sorundur. İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı´ndan Prof. Dr. Derya Uludüz, neden çocukların baş ağrısı yaşadığını, çocuklarda baş ağrısının nedenlerini ve çocuklarda migren tanısının koyulabilmesi için gerekli tipik özellikleri ve tedavisi hakkında bilgi verdi.

Çocuklarda baş ağrısının nedenleri nelerdir?

Son yıllard... Devamı


Migren Belirtileri © 2009
Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.