1

Migren için Yeni İlaç

Ayşe Ayşe GÜZEL

Migren sorunu için yeni bir ilaç üretildi.Sonuçları Amerikan Tıp Derneği Dergisinin (Journal of the American Medical Association) son sayısında yayımlanan araştırmaya göre, halen deneme aşamasındaki Trexima adlı ilaç, migren belirtilerini gidermek için yaygın olarak kullanılan iki ilacın tek tek kullanımından daha etkili oldu.

Treximayı, Pozen Inc. adlı ilaç şirketi büyük İngiliz ilaç şirketi GlaxoSmithKline ile birlikte üretiyor. Trexima, GlaxoSmithKlineın, etken maddesi sumatriptan olan yaygın migren ilacı Imitrexi (İmigran), eski bir ağrı kesici olan naproksen sodyum ile birleştiriyor. Nashville Neuroscience Grouptan Dr. Jan Brandesve ile iki meslektaşı, 118 tıp merkezindeki 1,500 hasta arasında bir çalışma yaptılar.

Orta düzey ya da ağır migreni olan hastalar rastgele dörde bölündüler ve birinci gruba kombine ilaç, ikinci gruba sadece sumatriptan, üçüncü gruba naproksen sodyum ya da placebo (etkisi olmayan ilaç) verildi.

Araştırma sonucunda kombine ilacın, tek tek ilaçlardan daha iyi sonuç verdiği belirlendi. Araştırmacılar, kombine ilacın iyi sonuç vermesinin ağrılara birden fazla cephede saldırmasından kaynaklanmış olabileceğine inanıyor, çünkü yeni kombine ilaç, migrene yol açtığına inanılan beyindeki değişik kanalları etkiliyor. Milyarlarca dolarlık migren ilacı pazarına, triptan diye bilinen ilaçlar hakim. Triptanlar migreni engellemiyor, ancak daha iyi kan dolaşımı sağlayarak ağrıyı dindiriyor.

Triptanlara naproksen eklenmesinin ağrının daha da hafiflemesine neden olduğu belirtiliyor.
Sadece ABDde 28 milyondan fazla migren hastası var. Yeni kombine ilaç Treximayı üreten Pozen şirketi, geçen ay yaptığı açıklamada, ilacı piyasaya sürmek için ABD Gıda ve İlaç İdaresine (FDA) yaptıkları başvurunun kabul ediğini ve yeni ürünlerinin Ağustos başından itibaren piyasaya sürülebileceğini bildirdi.

03-01-2010 10:37
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.