1

Baş Ağrısının 10 Nedeni

Kategori : Migren Haberleri

Baş ağrısı çeken insanların birçoğu önce ağrı kesicilerle bunu geçiştirir. Devam eden ağrılarda ise herkesin korkusu beyin tümörü olduğu yönündedir.

Oysa korkulanın aksine baş ağrılarının sadece yüzde 1´i beyinde oluşan tümör kaynaklıdır.

Baş ağrısının tıbbi tanımı ise beyinin arka tarafında gerçekleşen bir elektrik akımının yanlış yönde oluşmasıdır. Yani duman yokken çalan bir yangın alarmı gibidir. İşte baş ağrısına 10 sebep...

Kaynak: Daily Mail

SICAK HAVA

Sıcak hava da tansiyonun yükselmesine ve dolayısıyla da baş ağrısına sebep olan etkenlerden bir tanesi.

KUAFÖRDE SAÇ YIKATMAK

Baş ağrısı sebeplerinden belki de en ilginç ve akla gelmeyenidir ancak kuaförlerde bulunan saç yıkama üniteleri başağrısına sebep olabilir.

Başınızı geriye doğru atarak saçınızı yıkattığınızda bu durum boyundaki sinirlere baskı yapar. Ancak baş ağrısı bu olaydan iki üç gün sonra kendisini gösterir. Bu yüzden asıl sebep genellikle fark edilmez.

Clementine Churchill Hastanesi´nden Michael Gross´a göre bir diğer baş ağrısı sebebi de desteksiz bir sandalyede otururken, uzun süre telefonu başınızla omuz arasına sıkıştırarak konuşmaya çalışmak.

ÖKSÜRMEK

Öksürmek, hapşurmak, burnunuzu şiddetli biçimde silmek küçük bir ihtimalle de olsa baş ağrısına sebep olabilir zaman zaman. Baş ağrılarının yüzde 1´i bu sebeple olur ve genellikle de erkeklerde daha etkilidir.

EGZERSİZ

Yine doktor Michael Gross´a göre fiziksel aktiviteler kan damarlarında genişlemelere sebep olabilir. Bunlarda baş ağrısı yaratır. Nadir olarak anevrizma sorunu olan insanların da beynindeki baloncuğun patlaması ağır fiziksel aktiviteler ve öksürmek gibi basınç yaratan hareketler sonrasında yaşanabilir. Aniden ve hayatınızda daha önce hiç hissetmediğiniz kadar şiddetli bir baş ağrısı yaşıyorsanız derhal doktora gidin.

ENDİŞELİ BİR İNSAN OLMAK

Anksiyete de panik atak gibi modern toplumları oldukça kötü etkileyen bir psikolojik sorun halini aldı. İtalya´daki Torino Üniversitesi´nde yapılan bir araştırmaya göre anksiyetesi olan, sürekli endişelenen, kendisinin ya da yakınlarının başına kötü bir olay gelmesinden korkan insanların migren tipi baş ağrılarına çok daha fazla yakalandığı tespit etildi.

Endişe duyan insanların beyninde, mutluluk hormonu olarak bilinen serotonin hormonunun seviyesi düşüyor ve bu da baş ağrısını tetikliyor.

AT KUYRUĞU

Saçı sıkı sıkıya gerdirerek toplamak feci bir baş ağrısı getirebilir. Birkaç saat saçı toplu bir halde tuttuktan sonra başağrısı yaşamanız sürpriz olmaz.

SICAK DUŞ ALMAK

Sabahları sıcak bir duş almak rahatlatıcı olabilir ancak vücut ısısı sabahları düşükken birden sıcak suya girmek, ısıyı aniden yükselterek kan basıncını arttırabilir. Bu da baş ağrısına yol açabilir. Bu tip baş ağrısı genelde duş başladıktan 30 saniye sonra başlayabilir.

Ancak sıcak gibi ani soğuklar da baş ağrısına neden olur. Soğuk suda yüzmek ya da dondurma yemek de baş ağrısını tetikleyebilir.

VE YİNE SİGARA

Sigaranın bir diğer kötü etkisi de baş ağrısı. İspanya´daki Salamanca Üniversitesi araştırmacıları bunu doğruluyor

UYKUSUZLUK

Bazen bütün gün süren baş ağrılarının sebebi uykusuzluk olabilir. Londra National Hastanesi, sinir hastalıkları bölümü doktorları uykusuzluğun 1 saatten başlayarak, gün boyu devam edebilecek ağrılara neden olduğunu söylüyor.

Ayrıca uykusuzluk da serotonin hormonunun düşmesine neden oluyor.

Atlanta´da baş ağrısı için kurulan bir merkezde migreni olan hastalara düzenli olarak en az altı saat uyumaları önerildiğinde migren krizlerinin azaldığı görülmüş.

ismail 23-07-2011 08:40

  Migren Haberleri hakkında

  TEŞEKKÜRLER

  Verdiğiniz Bilgilerden dolayı teşekür ederiz. Migren Çok kötü bir rahatsızlık Allah herkese yardımcı olsun

  10-12-2011 06:20

   Migren Haberleri hakkında

   meryem

   bende önce gözümde görme bozukluğu oluyor sonra kısmen uyuşukluk .hatta kafamı toparlıyamıyorum yani beynim isimleri filan unutuyo gibi oluyo.gözümdeki parlama geçince başımın bi kısmında şiddetli ağrı ilaçla ağrıda ciddi oranda iyileşme oluyo ama bulantım hiç olmuyo.ve ertesi gün başımı aşağıya eğdiğimde sanki başımda bi damar şişmiş acıyo ama sabit durduğumda bişey yok zaten bir gün sonra bişey kalmıyo

   06-03-2012 00:36

    Migren Haberleri hakkında

    meryem

    bulantısız ve benim gibi yaşayan varmı acaba

    06-03-2012 00:38

     Migren Haberleri hakkında

     Bilgiler için
     • Size teşekkürler kendimde çıkacak diye çok korktum anlatamam.Bu kadar sebebi olduğuna üzülsemmi sevinsemmi bilemedim..
     08-03-2012 06:46

      Migren Haberleri hakkında

      bilgiler için

      Başım ağrıyor gözlerimi açamıyorum,gözlerim yanıyor dengemi sağlıyamıyorum.Kafamın içi çok karışık oluyor söylenenleri anlamıyorum.

      08-05-2012 19:39

       Migren Haberleri hakkında

       gökçen

       sık aralıklarla olmasada baş ağrısı çekiyorum sebep ne henüz bilmiyorum fakat gözlerim kapalı halde bile zonklama var uyuyp uyandığımda sanki kafamın altında taş varmış ta onda uyumuşum hissi oluyor burun tıkanklığı yaz ortasında bile kafamın arkasında uyuşma ellerde uyuşma oluyor sanki kafam mengenede sıkışıyor öyle illet birşey

       21-05-2012 16:10

        Migren Haberleri hakkında

        h,hüseyin kılıç

        aralıklarla başımın arka tarafları ağrıyo.Beni endişelendiriyo,yürürken bazen dengemi sağlıyamıyorum.Sol kulağım devamlı çınlıyor.sanki romatizma gibi ağrı devamlı yer değiştiriyor.Enseden başlıyor kafamın arka tataflarında sanki geziyo gibi hissediyorum.Sebebini öğrenmek istiyorum.Birde sol kulağımım arka kısmında 24 mm temiz bir kitle olduğu tesbit edildiSinirlere baskı yapıyormuş ,baş ağrılarım zaten sinirlendiğimde ve fazla  çalıştığımda genelde akşamları divana uzandığımda ensemden başlıyor.Amaliyet olmamı söyledi KBB.doktoru bende fazla amaliyete yanaşmıyorum. Bu durum yaklaşıl 1 yıldır sürüyor.Öneri ve tavsiyeleriniz bekliyoru.teşekküt ediyoru.Selamlar.

         

        20-06-2012 08:23

         Migren Haberleri hakkında

         ciler

         bende yarim bas agrisi yasiyorum sag gözumden arkaya vuruyor sicak havalrda cok agriyor

         16-07-2012 13:47

          Migren

          fatma kaya

          slm ben  12 yasından beri  sol  tarafımda  migren  var ama  bundan  cok  genelde  evdeğken  iş yaparken yada  yapmasamda  bunatıcı bir  durumda  cıkan bas  ağrıları ve  basımı  yere  eğeme  durumu sanki düşecek gibi olmas  bu sırada  boyun ağrısı omuz  ağrısı devamlı  şidetle  ağrılar oluyor..genelde  bu ağrılar  sıcak  da  yada  üzüntülü olduğumda  sıkıntılı zamanlarımda  cok  görülüyor..ani ses gürültüye  gelemiyorum  asırı  sekilde  sinirliyim...ani hareketler beni bir  anda iyiğken  bas  arısı sebebi olabiliyor..su anda  yazarken bile  bas  ağrısından duramıyorum ilaç  alıyorum  mesela  novanjın  ama  hiç  faydası olmuyor parol  hayatda işe  yaramıyor..beni  bu ialaç gibi laçlarda  ağrılarımı kesmiyor ben temografide  cekildim dr.. temiz raporu verdi...2 ilaç verip kulanın  diyorlar ama  o ilaçların faydasıda olmuyor..ben bu ağrılar için nr  yapmalıyım  çok tesekkürler...

          01-08-2012 20:15
           Alakalı Konular: baş ağrısımigren

           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Migren Belirtileri © 2009
           Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.