1

Baş Ağrıtan Gıdalar

Kategori : Migren Haberleri

BAŞ AĞRITAN GIDALAR

Türk Nöroloji Derneği, alanında bir ilke imza attı; migreni tetikleyen gıdaları kişiye özel bir antikor testiyle belirlemeyi başardı. Listede baharatlar, kuruyemiş, deniz ürünleri, bazı sebze ve meyveler başı çekiyor

Türkiyede genel popülasyonda yüzde 16.4 oranında görülen migrenin, kadınlarda basagritangidalar496418görülme sıklığı yüzde 24.6lara kadar çıkıyor. Migreni tetikleyen faktörler ise, kişiden kişiye değişiyor. Başlıca tetikleyiciler arasında stres, rüzgar, açlık, uykusuzluk, parlak ışık, sigara dumanı, kokular, fazla uyku kadar bazı besinler de başı çekiyor. Ancak kırmızı şarap dışındaki tetikleyici gıdalar, hastalar tarafından net ayırt edilemiyor.
Migren tetikleyecileri arasında gıdaların rolünü yüzde 11.4 olarak belirleyen Türkiye Migren Prevelans Çalışmasının ardından yapılan yeni bir çalışma, migren ataklarında tetikleyici gıdaların etkisini ortaya koydu. Araştırmada, migren teşhisi için geliştirilen bir antikor testiyle, 266 gıdaya karşı hastaların antikor düzeyleri ölçüldü. Bu çalışma için iki ayrı diyet reçetesi oluşturuldu. Hastaların etkilendiği gıdalar ölçü alınarak, kişiye özel gıdalar içeren provokasyon diyeti ve bunlardan arınmış eliminasyon diyeti adında beslenme reçeteleri hazırlandı. Altı hafta boyunca bu reçeteler hastalara uygulandı. Sonuçlara bakıldığında, eliminasyon diyeti sırasında atak sıklığı, baş ağrılı gün sayısı, baş ağrısı için kullanılan ilaç sayısında anlamlı bir düşüş belirlendi. Araştırmaya göre, hastaların yarısında ağrılı gün sayısının azaldığı, migren atak sayısının ise yüzde 30 düştüğü görüldü.

Dünyada ilk çalışma
Türk Nöroloji Derneği Baş Ağrısı Çalışma Grubu üyesi ve Türkiye Nörolojik Bilimler Vakfı İkinci Başkanı Prof. Dr. Mustafa Ertaş, önümüzdeki günlerde yayınlayacakları çalışma hakkında şunları söyledi: Migrenli hastanın kanından 266 gıdaya karşı duyarlılığını araştırdık. Yüksek ve düşük pozitifliği bulunan gıdaları farklı zamanlarda verip, karşılaştırdık. Hastaların yarısına duyarlı olduğu gıdaları verdik. Diğer yarısında ise o gıdaları azalttık. Altı hafta sonra hastaları iki haftalık dinlenme sürecine aldık ve gruplar yer değiştirdi. Çalışma sırasında, ne hasta ne de onu izleyen hekim, hastanın duyarlı olduğu besinleri bilmiyordu. Sonunda riskli gıdaları verdiğimizde her iki grupta da migren atakları arttı, kısıtladığımızda ise çok azaldı. Bu çalışma bize bu tip bir testle saptadığımız gıdaları kısıtlarsak atakların azalacağını kanıtladı. 


MİGRENİ TETİKLEYEN YİYECEKLER

(PUANLAMA 30 ÜZERİNDEN) 


 Baharatlar : 27
 Çekİrdek, fındık, cevİz : 24
 Denİz ürünlerİ : 24
 Nİşasta : 22
 Gıda katkıları : 21
 Sebzeler : 21
 Peynİr : 20
 Meyveler : 20
 Şeker ürünlerİ : 20
 Yumurta : 14
 Süt ürünlerİ : 14
 Salatalar : 10
 Mantar :  9
 Maya :  5
 Et : 5Migrenle ilgili 6 çarpıcı gerçek
-Migrenlilerde taşıt tutma sorunu yüksek görülüyor. Taşıt tutmasına migrenlilerde iki kat daha fazla rastlanıyor.
-Migreni olmayanlarla kıyaslandığında migrenlilerde allerji riski 1.5 kat, astım riski ise iki kat fazla. 
-Migrenlilerde vertigo (baş dönmesi) riski üç kat daha fazla görülüyor. 
- Depresyon riski de 2.5 kat daha çok.
-Felç riski ise 15 kat yüksek.
-Migrenli kişilerin koku duyguları oldukça hassas. Yüzde 80inde çok güçlü bir koku hissi sözkonusu. Bu kişiler en çok parfümden, boya kokularından ve çamaşır suyu kokusundan rahatsız oluyorlar.

Migrenlilerde felç riski neden yüksek?
Aura denilen nörolojik belirtiler gösteren migrenlerde, menopoz döneminde kullanılan östrojen ya da doğum kontrol hapı hastanın felç geçirmesine yol açabiliyor. Bu hastaların trombositleri yani pıhtılaşma hücreleri migreni olmayan kişilere göre daha farklı bir özellik gösteriyor. Bu da diğer kişilere göre daha kolay pıhtı oluşturup, damar tıkanıklığına yol açıyor. Bu hastalar sigara içerlerse veya doğum kontrol hapı kullanırlarsa felç riski topluma göre çok artıyor. Bu nedenle tanı konulduktan sonra baş ağrısıyla ilgisiz gibi görünen öğütler veriliyor; Doğum kontrol hapı kullanmayın, sigara içmeyin yoksa felç geçirebilirsiniz.

ismail 14-02-2010 06:37

  Migren Haberleri

  ENVER GÜNDÜZ

  HER PAZAR BAŞ AĞRISI ÇEKİYORUM.BAŞKA GÜNLERDE OLMUYOR..

  24-03-2010 22:31

   Migren Haberleri hakkında

   aycan eser

   hergün başım ağrıyo ilça kullandığım halde geçmio ayrıca okudum belirtilerini hepsi bnde war baş ağrılarından nefret ediyorum :(

   27-05-2010 00:36

    Migren Haberleri hakkında

    hilal özcan

    özellikle adet öncesi ve devamında dört beş gün sürekli ağrı çekiyorum.ışığa ve sese tahammülüm yok.strese gelemiyorum.

    22-07-2010 13:58

     Migren Haberleri hakkında

     ümmühan onur

     33 sene boyunca her sabah kalktığımda ve günün değişik saatlerinde başım ağrıdı. Bu arada gittiğim hiçbir KBB ci sinüzit olduğumu söylemedi. Burnunda deviasyon, et ve kemik  var da demedi. 31 yaşında iken gittiğim Kadın doğum uzmanım bana bende bunların olduğunu düşündüğünü söyledi. Bende daha önce görünmediğim bir KBB ciye göründüm. 33 yaşında ameliyat olup bunların hepsinden kurtuldum. 7 senedir toplasanız 10 sefer başım ağrımamıştır. Boğaz enfeksiyonu ise 3 sefer oldum. O da 1 günden uzun sürmedi.

     Kokulara, yüksek ışık ve rüzgara karşı aşırı hassasım. Bunlar beni olduğum ortamdan kaçıracak kadar yoğun yaşadığım bir duygu. Midem bulanıyor,gözlerim ağrıyor.

     01-11-2011 10:19

      Migren Haberleri hakkında

      sibel

      çok korkunç bir hastalık

      01-12-2011 10:30

       Migren Haberleri hakkında

       burcu

       ışığa ve sese gelemiyorum.Ses ve gürültüde çok kötü.

       12-11-2012 16:50

        Migren Haberleri hakkında

        cem

        bugün 6,saat karanlık odada.yanlız kaldım buhastalık,çokkötü.

         

        05-12-2012 23:56
         Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
         Migren Belirtileri © 2009
         Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
         Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.