1

Çocuğunuz Ataklar Halinde Kusuyorsa Migren Olabilir

Kategori : Migren Haberleri

Çocuğunuz Ataklar Halinde Kusuyorsa Migren Olabilir

Çocukluk döneminin tekrarlayan kusma atakları migren midir? Tedavisi nasıl yapılır?

Çocuklarda ataklar halinde gelen kusmalarda çocuğunuzun başı ağrımasa bile akla migren gelmelidir. Özellikle kusmalar sağlıklı çocuğunuzda bir gün başlayıp aynı gün bitiyorsa ya da 3 güne kadar sürüp bitiyorsa, atak bittikten sonra çocuğunuz hiç hasta olmamış gibi normale dönüyorsa çocukluk çağı migren olabilir. Anne de migren varsa daha da çok migren yönünde düşünebilirsiniz. Migrenli annelerin çocuklarında migren gelişme olasılığı  -%70-75 oranlarında- çok yüksektir.  

 

Çocukluk döneminde baş ağrısı olmadan ortaya çıkan bu tablolar migren ekivalanları başlığı altında toplanmıştır. Birkaç gün süren ard arda kusmalar, periyodik kusma atakları olabilir. Eğer sadece karın ağrısı olursa abdominal migren ya da periyodik karın ağrıları olarak adlandırılır.  Periyodik tekrarlar olması, açıklayıcı hiçbir neden bulunamaması, çocukların çevrelerinde hareket ve uyaran istememeleri ortak özellikleridir.   

 

Bu hastalardaki bozucu alan göbek bölgesidir. Bebeklik dönemlerinde kolik, kusmalar, huzursuz ağlama nöbetleriyle, tüm yaşamlarına taşınacak olan kabızlık dikkat çekicidir. Kolikli bebeklerin çoğunluğunda ileri yaşta migren gelişir. Bundan dolayı kolik tablosunu da migren ekivalanı olarak kabul edenler vardır.

 

10 yaşındaki kusma atakları ile seyreden migrenli kız çocuğunun öyküsü:

 

Tedavi öncesi:  Kızımın, karnı ağrıyor, midesi bulanıyor. El ve ayakları buz gibi oluyor, ateşi de yükseliyor. Karın ağrısı başladıktan yarım saat kadar sonra fenalaşıyor. Hiç konuşmuyor, sürekli yatıyor. Hiçbir şey yiyip içemiyor. Bir yudum su içse kusuyor. Saç kurutma makinesi ile ısıtmak biraz iyi geliyor. Dört gün sürekli kusuyor. Mecburen serum taktırıyoruz. Dört gün sonra tamamen canlanıyor.

 

Bebekliğinde 15 gün anne sütü emdikten sonra memeyi reddetti. Sürekli sancılı, ağlayan bir bebekti. Geceleri bile ağlıyordu. Bir yaşına kadar aralıklı kusmaları oldu. Bir yaşından sonra fenalaşarak beş dakika kadar kendinden geçiyordu. Ardından kusuyordu. Üç yaşından sonra ciddi kusma atakları başladı. Yılda 4-5 defa oluyordu. Altı yaşında çocuk nöroloğu gördü ve karın migreni olduğunu söyledi. Epilepside kullanılan ilaca başladı. Atakları yılda bire düştü. Şimdi on yaşında, bu yıl ilaca rağmen iki ayda bir atakları oluyor. Çok çaresiziz. Kızım çok sıkıntı çekiyor.

 

Tedavi sonrası:  Doktor, sorunun göbek bölgesinden kaynaklandığını söyleyerek göbek deliği çevresine nöral terapi uyguladı. Tedaviden sonra doktorumuz ilacı yavaş yavaş azaltarak kesti. Sonbahara girerken mutlaka atak olurdu. Bu yıl olmadı. Kızım Kendimi iyileşmiş, mutlu hissediyorum diyor. Gerçekten çok değişti. Neşeli, sosyal bir çocuk oldu. Eskiden çok sessiz, içine kapanıktı. Şimdi diğer çocuklar gibi rahat oynuyor, okulda öğretmeni bile fark etti. Derslerinde eskiden de başarılıydı, şimdi daha başarılı, hareketli, mutlu bir çocuk oldu.

 

Öykü; Migrene Çözüm Var, kitabından alınmıştır.  

 

ismail 07-12-2014 21:00
    Alakalı Konular: migrenmigren haberleri
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.