1

Göz migreni tehlike sinyali veriyor!

Kategori : Migren Haberleri

Günümüzde özellikle kadınlarımızı etkileyen baş ağrılarından biri olan migren tehlikeli göz hastalıklarına yol açıyor.

Avrupagöz Merkezi göz hastalıkları uzmanlarından Op. Dr. Hasan Oğuzhan, baş ağrılarının tetiklediği göz migrenine ilişkin uyarılarda bulundu.

 

Sık sık tekrarlayan ve hayatı çekilmez kılan baş ağrılarından biri olan migren, gözü de vuruyor. En çok kadınların şikâyetleri arasında görülen migren, her 6 kişiden 1inde göz sağlığını olumsuz yönde tetikliyor. Çoğunlukla tek taraflı, bazen iki taraflı gözün arkasında künt tarzda bir ağrı ile birlikte zigzag tarzda ışıklar ve görme alanında geçici kayıplar ile seyreden bir hastalık olduğunu açıklayan Op. Dr. Hasan Oğuzhan, öncesinde bulantı, kusma, halsizlik ve ruhsal durum bozuklukları olabildiğini ifade etti. Göz migreni olarak adlandırılan bu rahatsızlık, geçici görme kayıplarından şaşılığa kadar birçok ciddi göz hastalıklarına da yol açabiliyor.

 

Migren göz kaybına neden oluyor

 

Op. Dr. Oğuzhan, Migren ağrısı öncesinde ya da başlangıcında hastalar gözlerinin önünde ışıklı çizgilenmeler, ışık çakmaları fark edebilir ve bazen bunları fark ettiklerinde migren atağının geleceğini anlarlar. Bu belirtiler yaklaşık on-on beş dakika sürebilir. Bunun temel sebebi beyin damarlarında oluşan daralmadır diye konuştu.

gm

Bazen hastalarda baş ağrısı şikâyeti olmadan da bu belirtilerin ortaya çıkabildiğini ifade eden Oğuzhan, bazı göz migreni hastalarında yarım baş ağrısı ile aynı tarafta bir saatten az süren geçici ve tek taraflı görme kaybı oluşabildiğini açıkladı.

 

Kesin bir tedavisi olmayan göz migreni bulguları arasında en korkulanı gözün retina tabakasında kalıcı hasar oluşarak kalıcı görme kaybına neden oluyor.

Göz migreninin bir korkulan diğer bulgusu ise göz kaslarında oluşan geçici felçler olduğunu söyleyen Oğuzhan, Bu durumda ortaya çıkan şaşılık, göz kapağı düşüklüğü, göz bebeğinde büyüklük değişiklikleri gibi belirtiler görülebildiğini belirterek hastaların mutlaka koruyucu tedaviyle kontrol altına alınabildiğini açıkladı.

kaynak:haber 7

Yararlı OLabilecek Siteler
http://www.zayiflamatv.com/
http://www.ciltbakim.malzemesi.org/

ismail 21-04-2020 08:14
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.