1

Migren İçin Rastgele İlaç Almayın!

Kategori : Migren Haberleri

migrenaMigren ağrılarına karşı her hangi bir ağrı kesici kullanımı yeni ağrıların doğmasına sebep olabilir.

Migren ağrılarında kullanılan ağrı kesici hapların zamanla farklı baş ağrılarına neden olduğu bildirildi. Selçuk Üniversitesi Nöroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Emine Genç, "Ağrı kesici ilaçlar baş ağrılarında sıkça kullanılır.

Hasta ağrı kesici ilaçla rahatlayabiliyor. Migren rahatsızlığı olanlar sıklıkla ağrı kesici kullanıyor. İlerleyen zamanlarda bu ağrı kesicilere bağlı baş ağrısı sorunu ortaya çıkıyor. Üstelik bu ağrı kesiciler, migren hastalarının hekime başvurmasını geciktiriyor. Baş ağrıları ortaya çıkınca gecikmeden mutlaka hekime başvurulmalı.´´ dedi. Migrende daha çok kalıtımsal faktörlerin rol oynadığını, ağrıların ilk olarak başın bir bölümünde başladığını ifade eden Genç, "Migren başın bazen sağ tarafında, bazen de sol tarafında kendini gösterir. Migrenin zonklayıcı etkisi var. Bu da ataktan atağa değişebilir. Kalp atışları gibi şakaklarda ve başta zonklama hissedilir.´´ diye konuştu.

Migren ağrısının belirli bir nedeni olmadığını, özel bir baş ağrısı türü olduğunu belirten Genç´in verdiği bilgilere göre, migren atakları çeşitli sıklıklarda kendini gösterir. Baş ağrıları sık tekrarlanıyorsa bu sıklığı azaltacak tedavi uygulanır. Bu da bazı ilaçların her gün düzenli olarak alınmasıyla başarılabilir. Migren ilaçla tamamen tedavi edilebilecek bir hastalık değildir. Önerilen ilaçların düzenli kullanılmasıyla ağrılar seyrekleştirilebilir.

Migren ağrılarının sıklığı ve şiddeti açlık, uykusuzluk, üzüntü, stres ve bazı yiyecekler gibi farklı nedenlere göre değişir. Migreni tetikleyen faktörler kişiden kişiye fark eder. Atakların sık olmaması için düzenli yemek ve düzenli bir hayat tarzı, sakin ruh haline sahip olmak olumlu faktörlerdir.

ismail 15-08-2010 11:50

  Migren Haberleri hakkında

  seda

  doguda bu agrıyı daha baska nasıl durdurabılırız.mecburen agrı kesıcı kullanıyoruzzzzzzz

  15-09-2010 09:35

   Migren Haberleri hakkında

   ali

   bana bıtkısel bır ılac onerınız varmı

   15-09-2010 09:37

    Migren Haberleri hakkında

    zeynep

    benımde mıgrenım var doktorum magnezyum adlı toz bır ılac verdı ataklarım oldugunda onu ıcıyorum bıraz sakınlestırıyor

    16-09-2010 08:31

     Migren Haberleri hakkında

     Eyüp

     doktorun tamda ifade ettiği gibi oluyor. yağlı yiyeceklerden uzak durmak faydalı oluyor ve uyku düzeni çok önemli bir olay. stresten uzak durmak ise en önemlisi. bitkisel ilaç olarak anason bitkisi diye duydum bende denemedim ama deneyecem

     21-09-2010 13:39

      Migren Haberleri hakkında

      ayşenur

      benim baş ağrılarım çok nadir ama şiddetli geçiyor burun kanamalarım ve miğde bulantılarım çok oluyor  acaba migren olabilirmi?bi defasında doktora gitmiştim bana sibelium ve avmigran adlı ilaçlar vermişti işe  yaradı.bu ialçaları kullanan varmı acaba ?

       

      31-12-2010 12:59

       Migren Haberleri hakkında

       MELİHA

       BENİMDE MİGREMİM VAR DOKTOR BANA NOVARGİN ADINDA BİR İLAÇ VERDİ ACABA İŞE YARIYORMU DİYE SORACAKTIM

       13-05-2011 08:41

        Migren Haberleri hakkında

        özgür

        merhaba benim bi süredir sağ tarafımda boynumdan başlayıp sağ dişlerime kulağıma ve şakağıma doğru vuran şiddetli ağrılarım var.migren olma olasılığı varmı?

        31-01-2012 17:24

         Migren Haberleri hakkında

         zeynep

         Bendede migren var sibelium cok iyi geldi,  önemli olan dr. kontrolünde ilaci düzenli almak. Bu agriyi ceken bilir herkese gecmis olsun

         08-05-2013 22:41

          Migren

          Arzumm arzum arzumm

          Migren için havuç kürünü uyguladım.Migren ataklarım çok azaldı.Yanısıra bir sürü sıkıntımda geçti.Belimde ve sırt ağrılarım sertleşme sırtımdaki.Sizlerede tavsiye ederim.Kronik başağrılarınada çok iyi geliyor.Şeker hastası olmamanız gerekiyor havuçta şeker olduğu için birde havuçların iri ve büyük olanlarını tercih edin.İki iri havuçtan bir bardak havuç suyu çıkıyor.  Baş ağrılarından şikâyeti olanların başlangıçta hem sabah kahvaltısından sonra hem de akşam yemeğinden iki saat sonra birer bardak içmeleri en doğrusudur. Baş ağrısına karşı olan başlangıç 20 gün uygulanır ve daha sonra sadece akşam yemeklerinden iki saat sonra bir bardak olmak üzre iki ay boyunca devam edilir. Daha sonra zaman zaman içilerek (haftada 3-4) devam edilir. Bir kaç hafta sonra baş ağrılarından şikayet edenlerin giderek bu şikâyetlerinin nasıl azaldığını hayretle gözleyebileceklerdir.

           

          02-05-2016 15:44 Edit:02-05-2016 15:49
           Alakalı Konular: migrenmigren belirtileri

           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Migren Belirtileri © 2009
           Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.