1

Migreni ağrı kesicilerle değil, doğru beslenmeyle yenebilirsiniz

Kategori : Migren Haberleri

Migreni ağrı kesicilerle değil, doğru beslenmeyle yenebilirsiniz

Migren denince akla ilk olarak saatlerce, bazen günlerce süren korkunç baş ağrısı atakları geliyor. Oysaki migren sadece baş ağrısı değildir; baş ağrısı migrenin belirtilerindendir.

Nörolojik bir hastalıktır, atak sırasında beyin damarlarının iltihaplanması ağrıyı yaratır. Baş dönmesi, mide bulantısı, kusma, sese ve ışığa duyarlılık gibi, migrenin başka birçok belirtisi vardır. İstatistiki bilgilere göre migren, 18-65 yaş arası her 100 kişinin 16`sında görülüyor. Kadınlarda görülme oranı erkeklere göre 3 kat daha fazla. Lodos, az ya da fazla uyku, âdet dönemleri, yorgunluk, açlık, beslenme alışkanlıkları gibi çeşitli etkenlerin tetiklediği migren, ağrı kesiciyle tedavi edilemiyor. Sadece belirtiler engellenmeye çalışılabiliyor.

Migrenin tetikleyicileri

Migren atağının çok çeşitli tetikleyicisi var. Bunlardan bazıları kontrol edilebilir, bazıları kontrol edilemeyen nedenler. Hava koşullarını veya âdet dönemlerini kontrol etmek mümkün değil, ama ses ve ışık düzeyini, beslenme alışkanlıklarını veya alkol kullanımını değiştirebilmek mümkün.

Migrenli hastaların tümüne genel olarak verilebilecek öğüt; düzenli uyku uyumaları, düzenli beslenmeleri, öğün atlamamaları, aç kalmamalarıdır. Bunların yanında bir de ne yedikleri önem taşıyor. Tip3 testi sayesinde, diyet değişikliğinin migrenin seyrinde ciddi bir fark yarattığı kanıtlandı. Kişinin duyarlı olduğu gıdaları bilip, diyetini de buna göre düzenlemesi, migrenin etkisinin hafiflemesini sağlıyor. Bazı hastalarda ise ataklar tamamen ortadan kalkıyor.

Test nasıl yapılıyor?

Kanımızdaki şekeri ölçtürdüğümüz test gibi herkese kolaylıkla yapılabilecek bir test. Test hastaya çeşitli gıdalar verilerek yapılmıyor, kandan bakılıyor. Hastanın kanında 266 gıdaya karşı antikor aranıyor. Düzeyi yüksek bulunan antikorlar, duyarlı gıda olarak kabul ediliyor. *İstanbul Tıp Fakültesi Nöroloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi

Migrenin potansiyel düşmanları

Migrenin, beynin nörotransmitterleri ve kan damarlarındaki değişikliklerden kaynaklandığına inanılıyor. Bu değişimlerin nedenleri hâlâ araştırma ve tartışma konusu olsa da, migren ataklarını tetiklediğinden şüphenilen etkenler de var:

Yemek yememe veya nadir yemek yeme. Uyku düzenindeki değişiklikler. Monosodyum glutamat, kafein, tiramin ya da alkol içeren gıdalar. Aşırı yorgunluk (fiziksel veya zihinsel). Hormonal faktörler (adet kanamaları, doğumkontrol hapı ya da menopoz). Aşırı fiziksel aktivite. Yüksek ses, ışık, yoğun parfümler gibi çevresel faktörler. Rüzgar, aşırı sıcak veya soğuk gibi iklim faktörleri. Stres.

ID migren testi

Son üç ayda iki kere şiddetli baş ağrıları yaşadıysanız, aşağıdaki üç soruyu kendinize sorun. İkisine veya üçüne `evet` diyorsanız, migrenli olma ihtimaliniz yüzde 90`ın üzerinde:

1. Baş ağrısı sırasında hiç bulantınız oldu mu?

2. Hiç ışıktan rahatsız oldunuz mu?

3. Baş ağrınız nedeniyle işe, okula veya alışverişe gidemediğiniz oldu mu?


Dikkat: Bu bir tanı testi değil, ancak bu bir fikir verme testidir. Doğru tanıyı almak için hekime danışmak gerekiyor. Migrende esas olan nörolojik muayenedir. Bunu da hekim yapmalıdır, çünkü bazen başka beyin rahatsızlıkları da migren belirtileri gösterebilir.

Ağrı kesici bağımlılığı

Migren çoğunlukla baş ağrısı ile karıştırılıyor. Hastalar, migrenlerinden habersiz olduğu için atak geçirdiklerinde ağrı kesici kullanıyor. Yıllarca ağrı çekip hiç doktora gitmemiş hastalar da var. Ama migren ağrısını ağrı kesici ilaçlar her zaman geçirmez, aksine ağrıya karşı olan fren mekanizmalarını köreltir. Migren herhangi bir baş ağrısı değildir, beyinde oluşan iltihaplanmadan kaynaklanır. Bunu da iltihabı önleyen migrene özel geliştirilmiş ilaçlar geçirir.

Doktora gelenlerin oranı yüzde 40`ın altında iken reçetesini doktordan alanların sayısı ise yüzde 30. Ağrı kesiciler bırakın migreni geçirmeyi, migrenin kronikleşmesine neden oluyor ve bağımlılık yapıyor. Bu yüzden sık ağrı çeken kişilerin migren olup olmadığının teşhis edilmesi gerekir.

ismail 28-12-2009 21:43

  Migren Haberleri hakkında

  nılufer

   mıgrenı olanlar bence tatlıdan uzak dursunlar gercekten etkılıyor tamamen gecırmıyor ben oyle yaptım faydasını gordum

  15-09-2010 09:57

   aç kalmayın

   nursel

   aç kalmayın üç öğün yiyin. ama normal bir şekilde diyet yapmak gelmiyor geç saatlerde uyumak ağrıyı tetikleyebiliyor . en önemlisi stres nekadar uzak durmaya çalışır isek bi okadar iyi diyebilirim  çünkü insan sadece yeme ve içmeyle hasta olmaz . benim gibi bu illeti yaşayan bütün insanlara allah şifa versin

   26-09-2010 13:52

    Migren Haberleri hakkında

    ceyruye

    benim basim öyle bi agriyoki hergün saatlerce napcami bilmiyom hapta kullanmak istemiyom doktor falanda istemiyom bu nee yaaa allahin cezasi yarratik

    05-01-2012 03:07

     Migren Haberleri hakkında

     hatice özata

     çikolata yemek ağrıtırmı 

     28-01-2012 15:35

      Migren Haberleri hakkında

      ramon

      migren yüzünden hayatım cehenneme döndü.her sabah şiddetli ağrılarla uyanıyorum yaklaşık 3 saat sürüyor.ama o kadar şiddetli bir ağrı ki insan o ağrıdan kurtulmak için çok kolay canına kastedebilir.ben defalarca düşündüm genelde hemen hergün düşünüyorum.artık hayattan zevk alamıyorum hep ağrılarım ne zaman başlayacak sorusu beynimde dans ediyor ve ağrılarım çok şiddetli daha ne kadar dayanabilirim.doktorlarım işe yarar bir şeyler yapmıyorlar. genelde antidepresan veriyorlar.

      04-10-2012 06:16

       Migren Haberleri hakkında

       S C

       B Vitamini kompleksi kullanın. Gerçekten çok iyi geliyor. 

       11-10-2013 10:15

        Migren Haberleri hakkında

        zeynep

        sabahtan bile ağrıyıp ağrımayacağını anlayabiliyorum fakat değil besinlerle ağrı kesiciyle bile geçmiyo bazen.her pazar günü dershaneden gelince saat 1 den 6 ya kadar uyuyorum yine de geçmiyor.anlayacağınız sabahtaan akşama kadar sürüyor.bir de armut ağrıyı hafifletiyor.denedimm.migren bir hastalık değil bir yaşam tarzına döndü benim için.

        02-03-2014 20:26

         Migren Haberleri hakkında

         ilker

         3 yıldır ve her yıl içinde toplasanız 1 ayı geçmeyecek rahat günlerim oldu. Onun haricinde hergün acı çekmeteyim. Baş ağrısı kimi zaman sancı, kimi zaman zonklama. Bazen beyin damarlarımı hissettiğim oluyor. Sanki beynimin içinden ince tel geçiriyorlar. Acısı, sancısı, zonklaması ki şuanda bile öyle. Uyuduğumda geçiyor desem yalan olur. Ama bazen hafiflete biliyor. O zamanda uyku düzenim bozuluyor. Asosyalleştim iyice. Endol kullanıyorum. O bir nebze geçiriyor ama 30 dk falan. ardından tekrar başa dönüyor. etkisiz kalıyor. fosit asit mi ne. En son ölçtürdüğümde o eksikti, onun ilacını aldım biraz hafifletti. Tekrar doktora gidicem ama doktorlarda psikiyatriye gönderiyor. Psikiyatride beyni uyuşturacak ilaçlar veriyor :/ onlarıda kullanmak istemiyorum. 

         01-05-2015 10:19

          Migren Haberleri hakkında

          aynen benimde migrenim war bide bebek istiyorum dogum doktoru ilac bile wermiyo migreni azdirir diye ne yapcam bilmiyorum 

          06-05-2015 17:14

           Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
           Migren Belirtileri © 2009
           Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
           Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.