1

Gazlı bebeklerde ilerde migren olabilir

Kategori : Migren Haberleri

Sıklıkla yetişkin kadınlarda görülen migren, okul öncesi ve okul çağı çocuklarında da görülebilir. Ailesinde migren olan ve bebekliklerinde gazlı olan bebeklerde bu olasılık artıyor.

Anne hamilelik döneminde işlenmiş karbonhidrattan zengin ve liften fakir bir Diyet ile beslendiyse hem kendisinde hem de çocukta enflamasyon görülme olasılığı yüksektir diyen Nöroloji Uzmanı Dr. Banu Taşçı Fresko; çocuklarda da görülebilen migren ile ilgili şu bilgileri verdi:

Migren, genetik alt yapısı uygun kimselerde çevresel faktörlerin etkisi altında, beyindeki damar ve sinir hücrelerindeki değişiklikler ve enflamasyon sonucu oluşan bir baş Ağrısıdır. Sıklıkla yetişkin kadınlarda görülen migren, çocuklarda da görülebilir. 

Migren, kompleks genetik bir hastalıktır. Yani hastalığın ortaya çıkmasında hem genetik hem çevresel faktörler etkilidir. 

Benzer genetik yapıyı ve epigenetik değişiklikleri taşıyan aile bireylerinde benzer stres yanıtı, benzer beyin yapısı (beynin uyarılabilir olması), ağrı algısı ve benzer bağışıklık sistemi problemleri nedeniyle benzer şekilde migrene olan yatkınlık artar.

Kolik bebeklerde görülebilir

  Anne karnı, bebeklik ve çocuklukta çocuğun bulunduğu ortam, yaşadığı stresler ve anne-çocuk ilişkisindeki sorunlar migren ortaya çıkma olasılığını artırır. 

Migrenli çocukların bebekliklerinde çok gazlı bebekler olduğu (kolik bebek) saptanmıştır. Bu çocuklarda merkez sinir sistemi-bağırsak ekseni etkileşimi ile hem beyinde hem de bağırsaklarda nörojenik enflamasyon olduğu du¨şu¨nu¨lmektedir. 

Migrenli çocukların beyinleri farklı çalışıyor 

Migrenli çocukların kendilerinin ve karşılarındakilerin duygu durumlarını anlama ve yorumlamalarının bozuk olduğu (aleksitimia), bu nedenle de stresli durumlar ile başa çıkmakta akranları kadar başarılı olmadığı görülmüştür.

Abartılı stres yanıtı sonucu frontal korteksin duyguları ve tepkileri du¨zenleme yetisinin ortadan kalktığı ve migreni olan çocukların stres karşısında daha tepkili yanıtlar verdikleri göru¨lmu¨ştu¨r.

Bunun yanında kronik günlük baş ağrısı olan çocukların, önemli bir kısmının çocukluk çağı travmalarına maruz kaldığı da gösterilmiştir. 

  Fazla kilolar, uzun vadede migren sıklığını artırır ve kronikleşmesine neden olur. Fazla kilolar genellikle fazla karbonhidrat tüketimi ve insülin direnci ile el ele gittiği için migrenli çocukların beslenmelerinin düzenlenmesi önemlidir. Migreni olan obez çocukların tedavisinde, kilo kontrolü mutlaka yer almalıdır.

Okuldaki dikkat eksikliğinin nedeni migren olabilir

Migreni olan çocuk hastalarda, pek çok başka yakınma ve eşlik eden hastalık vardır: Uyku ve konsantrasyon bozuklukları, alerji, okul yaşamında sıkıntılar, öğrenme bozuklukları, periyodik sendromlar (tekrarlayan kusma, karın ağrıları veya baş dönmeleri), kaygı, depresyon ve panik atak. 

  Bu nedenle bazı uzmanlar çocukluk çağı migrenini psikobiyolojik, yani psikolojik problemlerin de olduğu biyolojik bir hastalık olarak göru¨rler.

Gebelikte beslenme migreni tetikler 

Enflamasyon ve depresyon migreni artırır ve kötüleştirir. Enflamasyonu artıran birincil nedenin Batı tipi beslenme olduğu du¨şu¨nu¨lu¨yor. Omega 3, iyi yağlar ve yararlı besin maddelerinden yoksun, omega 6, yüksek miktarda doymuş yağ ve işlenmiş rafine karbonhidrat ve şeker içeren beslenme şekli enflamasyona neden olur. 

Akdeniz tipi beslenenlerde depresyon oranları du¨şu¨ktu¨r. Rafine ve işlenmiş besinler ile beslenildiği zaman alınan lif miktarı da düşük olur. gebelik döneminde işlenmiş karbonhidratlardan zengin ve liften fakir diyetle beslenen kişilerin hem kendisinde hem de çocuklarında enflamasyon olma olasılığı yüksektir. Ayrıca Migreni olan okul öncesi ve okul çağı çocuklarının büyük çoğunluğunun annesinde depresyon vardır.

Alerji ve astımı olan aileler dikkat!

Alerji/astım ve migren genellikle bir arada bulunur. Alerjik sorunları kontrol altına alınan çocukların migrenleri geriler. 

kaynak.Milliyet

ismail 17-12-2017 07:03
    Gelişmiş editor için Javascript açık olmalıdır
    Migren Belirtileri © 2009
    Migren hakkında bilmek istediğiniz tüm bilgiler burada
    Burada verdiğimiz bilginin doktorunuz tarafından yapılacak önerilerin yerine geçmediğini hatırlatmak isteriz.